Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Tjørnevej 13, 8752 Østbirk · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,3 | -0 | — | — | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Afkastningsgrad | 13,1 % | -120 % | -2,1 % | 9 % | 25,1 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 180,7 % | >999 % | >999 % | 268,5 % | 303,5 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 58,7 % | 93,5 % | 95,4 % | 62,8 % | 67,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 22,3 % | -128,4 % | -2,2 % | 14,4 % | 37,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 524.440 kr. | 2.345 kr. | -12.606 kr. | 92.554 kr. | 380.217 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | -25,7 % | 93,5 % | 95,4 % | 62,8 % | 67,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 41,3 % | 6,5 % | 4,6 % | 37,2 % | 32,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 109,8 % | >999 % | >999 % | 172,3 % | 262,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.231.675 kr. i 2021 til 1.184.035 kr. i 2025 (−4 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.232 | -24 | -13 | 983 | 1.184 | +20 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 707.235 kr. i 2021 til 0 kr. i 2023 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 707 | -26 | 0 | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 287.583 kr. i 2021 til 380.217 kr. i 2025 (+32 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 288 | -708 | -13 | 93 | 380 | +311 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 282.916 kr. i 2021 til 381.219 kr. i 2025 (+35 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 283 | -713 | -12 | 92 | 381 | +315 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 220.448 kr. i 2021 til 297.107 kr. i 2025 (+35 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 220 | -556 | -9 | 71 | 297 | +317 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 711 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 711 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 591.420 kr. i 2021 til 1.023.400 kr. i 2025 (+73 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 591 | 463 | 441 | 506 | 1.023 | +102 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 973 | 463 | 444 | 789 | 1.181 | +50 % | |
| Aktiver i alt | 1.684 | 463 | 444 | 789 | 1.181 | +50 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 988.720 kr. i 2021 til 792.110 kr. i 2025 (−20 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 989 | 433 | 424 | 495 | 792 | +60 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 538.706 kr. i 2021 til 389.242 kr. i 2025 (−28 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 539 | 30 | 20 | 294 | 389 | +32 % | |
| Passiver i alt | 1.684 | 463 | 444 | 789 | 1.181 | +50 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | – | – | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Østbirk — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Horsens