Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Jelshøjvej 32, 6600 Vejen · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,8 | 1,9 | 2 | 1,3 | 1,7 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 20,3 % | 18,7 % | 19,5 % | 6,8 % | 10,5 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 540,9 % | 692 % | 987,9 % | >999 % | 545,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 89,5 % | 91 % | 93 % | 98,4 % | 86,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 22,7 % | 20,6 % | 21 % | 6,9 % | 12,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 296.049 kr. | 327.168 kr. | 332.000 kr. | 100.970 kr. | 224.045 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 89,5 % | 91 % | 93 % | 98,4 % | 86,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 10,5 % | 9 % | 7 % | 1,6 % | 13,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 390,9 % | 497,6 % | 836,5 % | >999 % | 443,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 644.674 kr. i 2021 til 547.245 kr. i 2025 (−15 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 645 | 677 | 655 | 424 | 547 | +29 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 348.625 kr. i 2021 til 323.200 kr. i 2025 (−7 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 349 | 350 | 323 | 323 | 323 | +0 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 291.578 kr. i 2021 til 219.574 kr. i 2025 (−25 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 292 | 323 | 328 | 96 | 220 | +128 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 289.474 kr. i 2021 til 228.238 kr. i 2025 (−21 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 289 | 302 | 341 | 115 | 228 | +98 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 225.000 kr. i 2021 til 177.022 kr. i 2025 (−21 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 225 | 231 | 271 | 88 | 177 | +101 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 521 | 516 | 512 | 507 | 503 | −1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 521 | 516 | 512 | 507 | 503 | −1 % | |
| Varebeholdninger | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 423.189 kr. i 2021 til 958.705 kr. i 2025 (+127 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 423 | 515 | 742 | 606 | 959 | +58 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 586 | 716 | 876 | 793 | 1.178 | +48 % | |
| Aktiver i alt | 1.106 | 1.232 | 1.388 | 1.301 | 1.681 | +29 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 990.002 kr. i 2021 til 1.456.587 kr. i 2025 (+47 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 990 | 1.121 | 1.291 | 1.280 | 1.457 | +14 % | |
| Langfristet gæld i alt | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 0 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 108.247 kr. i 2021 til 215.992 kr. i 2025 (+100 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 108 | 103 | 89 | 13 | 216 | +1537 % | |
| Passiver i alt | 1.106 | 1.232 | 1.388 | 1.301 | 1.681 | +29 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Vejen — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.