Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Tinghøjvej 14, 7330 Brande · Vejgodstransport
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,3 | 1,1 | 1,1 | 1,6 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 13,4 % | 3,7 % | 6 % | 23,4 % | 5,3 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 162,8 % | 218,4 % | 228 % | 215,5 % | 178,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 36,3 % | 49,7 % | 60,5 % | 54,5 % | 51,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 37 % | 7,4 % | 9,9 % | 43 % | 10,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 385.267 kr. | 231.270 kr. | 104.285 kr. | 756.964 kr. | 378.941 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 36,3 % | 49,7 % | 60,5 % | 25,4 % | 30,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 63,7 % | 50,3 % | 39,5 % | 45,5 % | 48,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 97 % | 179,8 % | 177,9 % | 123,5 % | 157,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 970.096 kr. i 2021 til 1.921.422 kr. i 2025 (+98 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 970 | 870 | 513 | 1.528 | 1.921 | +26 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 584.829 kr. i 2021 til 1.542.481 kr. i 2025 (+164 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 585 | 639 | 408 | 771 | 1.542 | +100 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 234.567 kr. i 2021 til 184.417 kr. i 2025 (−21 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 235 | 80 | 63 | 592 | 184 | −69 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 223.398 kr. i 2021 til 133.816 kr. i 2025 (−40 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 223 | 64 | 50 | 574 | 134 | −77 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 169.414 kr. i 2021 til 110.298 kr. i 2025 (−35 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 169 | 37 | 54 | 414 | 110 | −73 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 257 | 214 | −17 % | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 466 | 150 | 243 | 396 | 630 | +59 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 466 | 150 | 243 | 653 | 844 | +29 % | |
| Varebeholdninger | 20 | 0 | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 472.657 kr. i 2021 til 1.099.166 kr. i 2025 (+133 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 473 | 695 | 517 | 639 | 1.099 | +72 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 793 | 844 | 663 | 1.115 | 1.244 | +12 % | |
| Aktiver i alt | 1.260 | 994 | 906 | 1.768 | 2.088 | +18 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 457.366 kr. i 2021 til 1.073.173 kr. i 2025 (+135 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 457 | 494 | 549 | 963 | 1.073 | +11 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 296.168 kr. i 2021 til 307.891 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 296 | 105 | 63 | 259 | 308 | +19 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 487.347 kr. i 2021 til 698.495 kr. i 2025 (+43 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 487 | 386 | 291 | 517 | 698 | +35 % | |
| Passiver i alt | 1.260 | 994 | 906 | 1.768 | 2.088 | +18 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 2 kr. i 2021 til 3 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | +50 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Brande — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ikast-Brande