Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Husumvej 8, 7330 Brande · Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,5 | 1,6 | 1,5 | 1,5 | 1,7 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 18,5 % | 25,4 % | 22,5 % | 20,1 % | 28,2 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 215,3 % | 248 % | 271,6 % | 254,1 % | 339,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 54,5 % | 62,5 % | 65,9 % | 64,4 % | 72,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 34 % | 40,6 % | 34,1 % | 31,2 % | 38,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 763.046 kr. | 1.172.001 kr. | 1.115.929 kr. | 1.156.065 kr. | 1.452.052 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 54,5 % | 62,5 % | 65,9 % | 64,4 % | 72,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 45,5 % | 37,5 % | 34,1 % | 35,6 % | 27,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 86,9 % | 55,3 % | 96,2 % | 125,2 % | 174,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 2.068.891 kr. i 2021 til 3.311.942 kr. i 2025 (+60 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.069 | 2.908 | 3.057 | 3.638 | 3.312 | −9 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 1.305.845 kr. i 2021 til 1.859.890 kr. i 2025 (+42 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.306 | 1.736 | 1.941 | 2.348 | 1.860 | −21 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 674.856 kr. i 2021 til 1.317.754 kr. i 2025 (+95 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 675 | 1.071 | 1.013 | 1.051 | 1.318 | +25 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 644.588 kr. i 2021 til 1.292.588 kr. i 2025 (+101 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 645 | 1.040 | 994 | 1.031 | 1.293 | +25 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 505.004 kr. i 2021 til 1.004.637 kr. i 2025 (+99 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 505 | 811 | 775 | 804 | 1.005 | +25 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 326 | 225 | 272 | 804 | 670 | −17 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 326 | 225 | 272 | 804 | 670 | −17 % | |
| Varebeholdninger | 1.223 | 1.308 | 1.594 | 1.109 | 1.007 | −9 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 966.727 kr. i 2021 til 1.489.178 kr. i 2025 (+54 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 967 | 663 | 1.123 | 1.575 | 1.489 | −5 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.397 | 2.971 | 3.172 | 3.197 | 2.898 | −9 % | |
| Aktiver i alt | 2.723 | 3.196 | 3.444 | 4.001 | 3.568 | −11 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.485.317 kr. i 2021 til 2.579.441 kr. i 2025 (+74 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.485 | 1.996 | 2.271 | 2.575 | 2.579 | +0 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 120.679 kr. i 2021 til 119.092 kr. i 2025 (−1 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 121 | 0 | – | 166 | 119 | −28 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.113.020 kr. i 2021 til 854.250 kr. i 2025 (−23 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.113 | 1.198 | 1.168 | 1.258 | 854 | −32 % | |
| Passiver i alt | 2.723 | 3.196 | 3.444 | 4.001 | 3.568 | −11 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 4 | 4 | 4 | 5 | 4 | −20 % | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Brande — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ikast-Brande