Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Voerbjergvej 40R, 9400 Nørresundby · Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 1,1 | 1,1 | 1,1 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 6,8 % | 8 % | 8,9 % | 8,7 % | 7,4 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 576,7 % | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 83,1 % | 93,5 % | 95,4 % | 93,8 % | 95,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 8,2 % | 8,6 % | 9,4 % | 9,3 % | 7,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 387.801 kr. | 403.215 kr. | 395.446 kr. | 392.985 kr. | 338.588 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 83,1 % | 93,5 % | 95,4 % | 93,8 % | 95,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 16,9 % | 6,5 % | 4,6 % | 6,2 % | 4,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 96,1 % | 235,6 % | 326,3 % | 473,6 % | 93,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 4.183.294 kr. i 2021 til 3.718.511 kr. i 2025 (−11 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.183 | 4.352 | 4.650 | 3.798 | 3.719 | −2 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 3.795.493 kr. i 2021 til 3.379.923 kr. i 2025 (−11 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.795 | 3.949 | 4.255 | 3.405 | 3.380 | −1 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 314.430 kr. i 2021 til 265.043 kr. i 2025 (−16 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 314 | 353 | 353 | 324 | 265 | −18 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 538.958 kr. i 2022 til 640.568 kr. i 2025 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 539 | 618 | 708 | 641 | −10 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 467.082 kr. i 2021 til 640.568 kr. i 2025 (+37 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 467 | 539 | 648 | 708 | 641 | −10 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 169 | 105 | 220 | 220 | 276 | +26 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 169 | 105 | 220 | 220 | 276 | +26 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.120.084 kr. i 2021 til 347.535 kr. i 2025 (−69 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.120 | 1.030 | 1.076 | 2.403 | 348 | −86 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 6.719 | 6.594 | 7.020 | 7.906 | 8.356 | +6 % | |
| Aktiver i alt | 6.888 | 6.700 | 7.240 | 8.126 | 8.632 | +6 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 5.723.193 kr. i 2021 til 8.258.725 kr. i 2025 (+44 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.723 | 6.262 | 6.910 | 7.618 | 8.259 | +8 % | |
| Langfristet gæld i alt | 0 | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.165.088 kr. i 2021 til 373.111 kr. i 2025 (−68 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.165 | 437 | 330 | 507 | 373 | −26 % | |
| Passiver i alt | 6.888 | 6.700 | 7.240 | 8.126 | 8.632 | +6 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 5 kr. i 2021 til 4 kr. i 2025 (−20 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 0 % | |
23 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nørresundby — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aalborg