Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Skolebakken 51, 7950 Erslev · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 53 % | 57,3 % | 65,6 % | 60,1 % | 55,4 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | 40,3 % | 45,6 % | 54,5 % | 48 % | 44,7 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | 4,2 | 4,9 | 5,9 | 5 | 5,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 2,2 % | 4,8 % | 6 % | 11,3 % | 16,7 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 47 % | 81,1 % | 137,1 % | 264,9 % | 253,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 71,5 % | 73,9 % | 76,6 % | 80,8 % | 84,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 3,1 % | 6,5 % | 7,9 % | 14 % | 19,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 155.098 kr. | 181.141 kr. | 220.474 kr. | 184.106 kr. | 192.037 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 71,5 % | 73,9 % | 76,6 % | 80,8 % | 84,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 28,5 % | 26,1 % | 23,4 % | 19,2 % | 15,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 37,7 % | 66,4 % | 128,2 % | 127,4 % | 90,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 292.825 kr. i 2021 til 346.350 kr. i 2025 (+18 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 293 | 316 | 336 | 306 | 346 | +13 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 155.098 kr. i 2021 til 192.037 kr. i 2025 (+24 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 155 | 181 | 220 | 184 | 192 | +4 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 117.906 kr. i 2021 til 154.845 kr. i 2025 (+31 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 118 | 144 | 183 | 147 | 155 | +5 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 111.245 kr. i 2021 til 888.354 kr. i 2025 (+699 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 111 | 217 | 279 | 519 | 888 | +71 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 79.621 kr. i 2021 til 851.377 kr. i 2025 (+969 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 80 | 180 | 236 | 486 | 851 | +75 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.944 | 1.906 | 1.869 | 1.832 | 1.795 | −2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.556 | 1.639 | 1.759 | 2.166 | 2.926 | +35 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 3.499 | 3.545 | 3.628 | 3.998 | 4.721 | +18 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 86.555 kr. i 2021 til 135.746 kr. i 2025 (+57 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 87 | 153 | 261 | 148 | 136 | −8 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 108 | 187 | 279 | 307 | 378 | +23 % | |
| Aktiver i alt | 3.607 | 3.732 | 3.907 | 4.306 | 5.099 | +18 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.578.224 kr. i 2021 til 4.330.755 kr. i 2025 (+68 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.578 | 2.758 | 2.993 | 3.479 | 4.331 | +24 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 799.395 kr. i 2021 til 619.278 kr. i 2025 (−23 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 799 | 744 | 710 | 710 | 619 | −13 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 229.644 kr. i 2021 til 149.420 kr. i 2025 (−35 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 230 | 231 | 204 | 116 | 149 | +29 % | |
| Passiver i alt | 3.607 | 3.732 | 3.907 | 4.306 | 5.099 | +18 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Erslev — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.