Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Skovvej 84, 2920 Charlottenlund · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | -25,7 % | -0,9 % | -0,5 % | 5 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 238,5 % | 787,4 % | >999 % | 240,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 15 % | 13,5 % | 12,6 % | 17,1 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | — | -171,2 % | -6,7 % | -4,4 % | 29,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 15 % | 13,5 % | 12,6 % | 17,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 85 % | 86,5 % | 87,4 % | 82,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 171 % | 720 % | >999 % | 204 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -65.795 kr. i 2021 til 1.944.658 kr. i 2025 (+3056 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -66 | -272 | 501 | 1.983 | 1.945 | −2 % | |
| Personaleomkostninger | 0 | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 33.897.395 kr. i 2021 til 6.424.910 kr. i 2025 (−81 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 33.897 | -19.514 | 2.056 | 2.083 | 6.425 | +208 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 32.942.878 kr. i 2021 til 4.537.235 kr. i 2025 (−86 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 32.943 | -20.830 | -767 | -427 | 4.537 | +1163 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 25.695.445 kr. i 2021 til 3.493.243 kr. i 2025 (−86 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 25.695 | -16.248 | -598 | -371 | 3.493 | +1041 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 70.000 | 60.600 | 64.000 | 64.100 | 69.150 | +8 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 70.000 | 60.600 | 64.000 | 64.100 | 69.150 | +8 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 12.059 kr. i 2021 til 855.872 kr. i 2025 (+6997 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 12 | 1.955 | 1.765 | 3.245 | 856 | −74 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 282 | 2.727 | 1.930 | 3.427 | 1.008 | −71 % | |
| Aktiver i alt | 70.282 | 63.327 | 65.930 | 67.527 | 70.158 | +4 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 25.735.445 kr. i 2021 til 12.011.623 kr. i 2025 (−53 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 25.735 | 9.488 | 8.890 | 8.518 | 12.012 | +41 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 11.744.449 kr. i 2021 til 53.702.999 kr. i 2025 (+357 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 11.744 | 49.992 | 54.018 | 55.806 | 53.703 | −4 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 25.554.380 kr. i 2021 til 419.555 kr. i 2025 (−98 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 25.554 | 1.143 | 245 | 252 | 420 | +66 % | |
| Passiver i alt | 70.282 | 63.327 | 65.930 | 67.527 | 70.158 | +4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Charlottenlund — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Gentofte