Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Herstedvang 7A, 2620 Albertslund · Anden finansiel formidling i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 63,5 % | 65,1 % | 66,3 % | 207,1 % | 247,4 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 120,3 % | 119,8 % | — | — | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Soliditetsgrad | 35,6 % | 35 % | 100 % | 100 % | 100 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 178,4 % | 186,1 % | 66,3 % | 207,1 % | 247,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 0 kr. | 0 kr. | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 35,6 % | 35 % | 100 % | 100 % | 100 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 64,4 % | 65 % | 0 % | 0 % | 0 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 20,3 % | 18 % | — | — | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | |
| Bruttofortjeneste | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | – | 0 | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 112.838 kr. i 2022 til 157.899 kr. i 2026 (+40 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 113 | 118 | 124 | 134 | 158 | +18 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 112.838 kr. i 2022 til 157.899 kr. i 2026 (+40 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 113 | 118 | 124 | 134 | 158 | +18 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 23.244 kr. i 2022 til 23.830 kr. i 2026 (+3 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 23 | 21 | 148 | 25 | 24 | −4 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 138 | 141 | 148 | 25 | 24 | −4 % | |
| Aktiver i alt | 178 | 181 | 188 | 65 | 64 | −1 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 63.244 kr. i 2022 til 63.830 kr. i 2026 (+1 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 63 | 63 | 188 | 65 | 64 | −1 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 114.400 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 114 | 118 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Passiver i alt | 178 | 181 | 188 | 65 | 64 | −1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Albertslund — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Albertslund