Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Meldgårdsvej 65, 8830 Tjele · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 11,3 % | 21,7 % | 22,1 % | 25,4 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 99,7 % | 99,8 % | 99,8 % | 99,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 11,4 % | 21,8 % | 22,2 % | 25,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 99,7 % | 99,8 % | 99,8 % | 99,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 0,3 % | 0,2 % | 0,2 % | 0,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 281,5 % | 526,4 % | 505,3 % | 677,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -12.555 kr. i 2021 til -11.875 kr. i 2022 (+5 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -13 | -12 | – | – | – | – | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 3.240.860 kr. i 2024 til 4.968.313 kr. i 2025 (+53 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | – | 3.241 | 4.968 | +53 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 3.139.073 kr. i 2021 til 5.344.964 kr. i 2025 (+70 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.139 | 1.592 | 3.211 | 3.503 | 5.345 | +53 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 3.088.979 kr. i 2021 til 5.344.964 kr. i 2025 (+73 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.089 | 1.592 | 3.211 | 3.503 | 5.345 | +53 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 9.452 | 9.608 | 9.989 | 10.785 | 12.794 | +19 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 9.452 | 9.608 | 9.989 | 10.785 | 12.794 | +19 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 58.768 kr. i 2021 til 101.609 kr. i 2025 (+73 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 59 | 100 | 187 | 179 | 102 | −43 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | – | 4.785 | 5.033 | 8.213 | +63 % | |
| Aktiver i alt | 14.770 | 14.062 | 14.774 | 15.817 | 21.007 | +33 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 14.734.458 kr. i 2021 til 20.991.612 kr. i 2025 (+42 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 14.734 | 14.027 | 14.738 | 15.782 | 20.992 | +33 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 35.548 kr. i 2021 til 15.000 kr. i 2025 (−58 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 36 | 35 | 35 | 35 | 15 | −58 % | |
| Passiver i alt | 14.770 | 14.062 | 14.774 | 15.817 | 21.007 | +33 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Tjele — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Viborg