Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Højmosevej 2, 6760 Ribe · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 0,9 | 1 | 2,2 | 1 | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -0,9 % | -1,5 % | 12,1 % | 9,7 % | 5,1 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 396,8 % | 204,5 % | 913,2 % | 322,8 % | 213,8 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 72,2 % | 63,8 % | 90,4 % | 76 % | 67,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -1,3 % | -2,3 % | 13,4 % | 12,7 % | 7,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 664.103 kr. | 637.265 kr. | 918.406 kr. | 272.265 kr. | 286.074 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 72,2 % | 63,8 % | 90,4 % | 76 % | 67,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 27,8 % | 36,2 % | 9,6 % | 24 % | 32,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 278,5 % | 121,1 % | 117,5 % | 131,6 % | 14 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 664.103 kr. i 2021 til 286.074 kr. i 2025 (−57 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 664 | 637 | 918 | 272 | 286 | +5 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -71.609 kr. i 2021 til 67.862 kr. i 2025 (+195 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -72 | 12 | 501 | -12 | 68 | +669 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -79.563 kr. i 2021 til 141.139 kr. i 2025 (+277 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -80 | -160 | 665 | 358 | 141 | −61 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -77.250 kr. i 2021 til 114.592 kr. i 2025 (+248 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -77 | -110 | 567 | 268 | 115 | −57 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 5.059 | 4.602 | 666 | 514 | 635 | +24 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 377 | 229 | 277 | 192 | 159 | −17 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 5.436 | 4.831 | 943 | 706 | 794 | +12 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.923.224 kr. i 2021 til 95.135 kr. i 2025 (−95 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.923 | 1.482 | 483 | 844 | 95 | −89 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.740 | 2.502 | 3.750 | 2.071 | 1.452 | −30 % | |
| Aktiver i alt | 8.176 | 7.333 | 4.693 | 2.777 | 2.246 | −19 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 5.901.324 kr. i 2021 til 1.525.927 kr. i 2025 (−74 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.901 | 4.677 | 4.244 | 2.111 | 1.526 | −28 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.527.551 kr. i 2021 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.528 | 1.433 | 0 | 0 | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 690.624 kr. i 2021 til 679.100 kr. i 2025 (−2 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 691 | 1.223 | 411 | 641 | 679 | +6 % | |
| Passiver i alt | 8.176 | 7.333 | 4.693 | 2.777 | 2.246 | −19 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Ribe — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Esbjerg