Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Søren Nymarks Vej 23, 8270 Højbjerg · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 0,1 | -2,4 | -2,9 | 0,9 | -2,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 6,7 % | 8,4 % | 11,9 % | 7,1 % | 14,6 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 349,6 % | 444,5 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 90,7 % | 95,4 % | 95,3 % | 97,1 % | 98,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 7,4 % | 8,8 % | 12,5 % | 7,3 % | 14,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -302.797 kr. | -122.897 kr. | -144.594 kr. | 196.622 kr. | -136.189 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 90,7 % | 95,4 % | 95,3 % | 97,1 % | 98,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 9,3 % | 4,6 % | 4,7 % | 2,9 % | 1,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 18,1 % | 2 % | 184,1 % | 432,5 % | 405,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 76.925 kr. i 2022 til -95.622 kr. i 2026 (−224 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 77 | -123 | -145 | 237 | -96 | −140 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 40.548 kr. i 2025 til 40.567 kr. i 2026 (+0 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | – | 41 | 41 | +0 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -1.017.556 kr. i 2022 til -136.189 kr. i 2026 (+87 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -1.018 | -173 | -195 | -17 | -136 | −707 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 2.112.720 kr. i 2022 til 6.933.268 kr. i 2026 (+228 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.113 | 2.656 | 4.757 | 2.762 | 6.933 | +151 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 2.083.856 kr. i 2022 til 6.154.378 kr. i 2026 (+195 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.084 | 2.690 | 4.272 | 2.641 | 6.154 | +133 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.250 | 1.200 | 1.149 | 406 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 22.711 | 24.138 | 12.330 | 13.449 | 14.536 | +8 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 23.961 | 25.338 | 13.479 | 13.855 | 14.536 | +5 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 370.701 kr. i 2022 til 1.013.299 kr. i 2026 (+173 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 371 | 30 | 2.686 | 4.759 | 1.013 | −79 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 7.164 | 6.569 | 22.413 | 23.588 | 27.742 | +18 % | |
| Aktiver i alt | 31.125 | 31.907 | 35.892 | 37.443 | 42.278 | +13 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 28.239.511 kr. i 2022 til 41.497.126 kr. i 2026 (+47 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 28.240 | 30.429 | 34.201 | 36.343 | 41.497 | +14 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 835.902 kr. i 2022 til 530.355 kr. i 2026 (−37 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 836 | 0 | 232 | 0 | 530 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 2.049.489 kr. i 2022 til 250.134 kr. i 2026 (−88 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.049 | 1.478 | 1.459 | 1.100 | 250 | −77 % | |
| Passiver i alt | 31.125 | 31.907 | 35.892 | 37.443 | 42.278 | +13 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 0 kr. i 2022 til 1 kr. i 2026. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 % | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Højbjerg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus