Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Vesterled 49, 6650 Brørup · Engroshandel med korn, uforarbejdet tobak, såsæd og foderstoffer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 25,9 % | 11,8 % | 12,7 % | 10,6 % | 9,2 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 234,8 % | 157,7 % | 188,8 % | 372,6 % | 384,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 57,4 % | 36,6 % | 47 % | 73,2 % | 74 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 45 % | 32,4 % | 27,1 % | 14,5 % | 12,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 57,4 % | 36,6 % | 47 % | 73,2 % | 74 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 42,6 % | 63,4 % | 53 % | 26,8 % | 26 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 95,1 % | 78,4 % | 107,1 % | 175,6 % | 173,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 232.352 kr. i 2021 til 283.686 kr. i 2025 (+22 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 232 | 203 | 283 | 234 | 284 | +21 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 144.716 kr. i 2021 til 201.680 kr. i 2025 (+39 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 145 | 122 | 149 | 150 | 202 | +35 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 79.390 kr. i 2022 til 80.447 kr. i 2025 (+1 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 79 | 132 | 83 | 80 | −3 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 84.320 kr. i 2021 til 62.781 kr. i 2025 (−26 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 84 | 90 | 103 | 64 | 63 | −2 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | 92 | 183 | 203 | 108 | 170 | +58 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 132.098 kr. i 2021 til 309.086 kr. i 2025 (+134 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 132 | 376 | 458 | 286 | 309 | +8 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 326 | 757 | 808 | 607 | 685 | +13 % | |
| Aktiver i alt | 326 | 757 | 808 | 607 | 685 | +13 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 187.278 kr. i 2021 til 507.065 kr. i 2025 (+171 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 187 | 277 | 380 | 444 | 507 | +14 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 138.905 kr. i 2021 til 178.158 kr. i 2025 (+28 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 139 | 480 | 428 | 163 | 178 | +9 % | |
| Passiver i alt | 326 | 757 | 808 | 607 | 685 | +13 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 % | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Brørup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.