Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Hesseltoft 11, 7100 Vejle · Finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 90,7 % | 82,7 % | 90,2 % | 90,8 % | 89,7 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | 90,7 % | 82,7 % | 90,2 % | 90,8 % | 89,7 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 37,9 % | 46,3 % | -6,8 % | -1 % | -5,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 66,9 % | 91,5 % | 98,8 % | 247 % | 193,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 73,2 % | 83,1 % | 82,7 % | 95,9 % | 90,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 51,8 % | 55,7 % | -8,3 % | -1 % | -6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 73,2 % | 83,1 % | 82,7 % | 95,9 % | 90,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 26,8 % | 16,9 % | 17,3 % | 4,1 % | 9,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 49,6 % | 65,5 % | 13,2 % | 247 % | 0 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🔴Nettoomsætning faldt fra 104.000 kr. i 2021 til 50.000 kr. i 2025 (−52 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 104 | 104 | 50 | 50 | 50 | 0 % | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 94.290 kr. i 2021 til 44.853 kr. i 2025 (−52 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 94 | 86 | 45 | 45 | 45 | −1 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 94.290 kr. i 2021 til 44.853 kr. i 2025 (−52 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 94 | 86 | 45 | 45 | 45 | −1 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 115.813 kr. i 2021 til -23.341 kr. i 2025 (−120 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 116 | 229 | -26 | 2 | -23 | −1598 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 86.619 kr. i 2021 til -19.403 kr. i 2025 (−122 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 87 | 210 | -29 | -3 | -19 | −461 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 188 | 384 | 350 | 324 | 293 | −10 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 188 | 384 | 350 | 324 | 293 | −10 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 30.379 kr. i 2021 til 13 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 30 | 50 | 10 | 36 | 0 | −100 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 41 | 70 | 72 | 36 | 68 | +90 % | |
| Aktiver i alt | 229 | 455 | 422 | 360 | 361 | +0 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 167.303 kr. i 2021 til 326.042 kr. i 2025 (+95 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 167 | 378 | 349 | 345 | 326 | −6 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 61.285 kr. i 2021 til 35.419 kr. i 2025 (−42 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 61 | 77 | 73 | 15 | 35 | +143 % | |
| Passiver i alt | 229 | 455 | 422 | 360 | 361 | +0 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | – | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Vejle — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.