Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Sønderskovvej 14, 8362 Hørning · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 6,6 | 1,9 | 7,3 | 2,4 | 2,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 1,3 % | 1,6 % | 11,3 % | 0,8 % | 1,1 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 29,3 % | 15,4 % | 78,5 % | 113,9 % | 138,5 % | God | |
| Soliditetsgrad | 2,2 % | 3,8 % | 15,2 % | 16,3 % | 17,6 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 59,4 % | 42,9 % | 74,3 % | 5,2 % | 6,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 254.524 kr. | 286.867 kr. | 962.125 kr. | 330.705 kr. | 346.703 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 2,2 % | 3,8 % | 15,2 % | 16,3 % | 17,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 97,8 % | 96,2 % | 84,8 % | 83,7 % | 82,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 25,5 % | 0 % | — | 113,9 % | 135,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 254.524 kr. i 2021 til 346.703 kr. i 2025 (+36 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 255 | 287 | 962 | 331 | 347 | +5 % | |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 215.767 kr. i 2021 til 204.664 kr. i 2025 (−5 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 216 | 139 | 830 | 191 | 205 | +7 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 57.471 kr. i 2021 til 62.354 kr. i 2025 (+8 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 57 | 85 | 640 | 47 | 62 | +33 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 58.469 kr. i 2021 til 48.637 kr. i 2025 (−17 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 58 | 74 | 499 | 37 | 49 | +33 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 4.191 | 4.356 | 4.224 | 4.198 | 4.195 | −0 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 4.191 | 4.356 | 4.224 | 4.198 | 4.195 | −0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 243.669 kr. i 2021 til 100.995 kr. i 2025 (−59 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 244 | 0 | – | 136 | 101 | −26 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 279 | 148 | 200 | 136 | 103 | −25 % | |
| Aktiver i alt | 4.471 | 4.504 | 4.424 | 4.335 | 4.298 | −1 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 98.469 kr. i 2021 til 757.029 kr. i 2025 (+669 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 98 | 173 | 672 | 708 | 757 | +7 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 3.417.876 kr. i 2021 til 3.382.588 kr. i 2025 (−1 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.418 | 3.332 | 3.435 | 3.434 | 3.383 | −1 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 954.243 kr. i 2021 til 74.303 kr. i 2025 (−92 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 954 | 960 | 255 | 120 | 74 | −38 % | |
| Passiver i alt | 4.471 | 4.504 | 4.424 | 4.335 | 4.298 | −1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hørning — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Skanderborg