Meget svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Lille Roldvej 11, 5492 Vissenbjerg · Dyrkning af andre flerårige afgrøder
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | -2,2 | -2,5 | -3,2 | -0,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | -27,6 % | -15,8 % | -26 % | -10,1 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 112,8 % | 78,6 % | 59,2 % | 62,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 36,6 % | 11,4 % | 6 % | 5,7 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | — | -75,4 % | -138,7 % | -435,9 % | -177,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | -117.215 kr. | -144.247 kr. | -197.645 kr. | -102.797 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 36,6 % | 11,4 % | 6 % | 5,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 63,4 % | 88,6 % | 94 % | 94,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 8,5 % | 9,4 % | 2,5 % | 5,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -90.486 kr. i 2022 til -21.504 kr. i 2026 (+76 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -90 | -117 | -144 | -198 | -22 | +89 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | 81 | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -143.735 kr. i 2022 til -163.531 kr. i 2026 (−14 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -144 | -170 | -202 | -260 | -164 | +37 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra -178.424 kr. i 2022 til -201.700 kr. i 2026 (−13 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -178 | -227 | -219 | -295 | -202 | +32 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -178.424 kr. i 2022 til -97.596 kr. i 2026 (+45 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -178 | -148 | -114 | -230 | -98 | +57 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 172 | 153 | 228 | 392 | 396 | +1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 172 | 153 | 228 | 392 | 396 | +1 % | |
| Varebeholdninger | 193 | 193 | 193 | 332 | 365 | +10 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 5.185 kr. i 2022 til 46.140 kr. i 2026 (+790 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5 | 29 | 59 | 20 | 46 | +126 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 306 | 384 | 493 | 492 | 565 | +15 % | |
| Aktiver i alt | 478 | 536 | 721 | 884 | 962 | +9 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra -255.766 kr. i 2022 til 55.071 kr. i 2026 (+122 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -256 | 196 | 82 | 53 | 55 | +5 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 733.540 kr. i 2022 til 906.701 kr. i 2026 (+24 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 734 | 340 | 627 | 832 | 907 | +9 % | |
| Passiver i alt | 478 | 536 | 721 | 884 | 962 | +9 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 0 kr. i 2022 til 1 kr. i 2026. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Vissenbjerg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Assens