Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Vejrupvænge 7, 5491 Blommenslyst · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,3 | 1 | 1,2 | 0,9 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 11,6 % | -0,9 % | 7 % | -5,5 % | 4,3 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 238,5 % | 229 % | 219,5 % | 378,7 % | 427,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 61,5 % | 63,9 % | 64,8 % | 76,1 % | 81,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 18,9 % | -1,4 % | 10,8 % | -7,2 % | 5,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 248.671 kr. | 27.029 kr. | 203.666 kr. | -42.514 kr. | 96.508 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 61,5 % | 63,9 % | 64,8 % | 76,1 % | 81,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 38,5 % | 36,1 % | 35,2 % | 23,9 % | 18,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 212,2 % | 194,8 % | 211,9 % | 363,5 % | 388,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 935.740 kr. i 2021 til 433.404 kr. i 2025 (−54 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 936 | 938 | 1.147 | 789 | 433 | −45 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 687.069 kr. i 2021 til 336.896 kr. i 2025 (−51 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 687 | 911 | 944 | 832 | 337 | −59 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 231.210 kr. i 2021 til 79.047 kr. i 2025 (−66 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 231 | 10 | 186 | -60 | 79 | +232 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 211.797 kr. i 2021 til 67.633 kr. i 2025 (−68 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 212 | -6 | 168 | -79 | 68 | +186 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 199.521 kr. i 2021 til 60.527 kr. i 2025 (−70 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 200 | -15 | 126 | -79 | 61 | +177 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 762 | 745 | 728 | 710 | 693 | −2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 762 | 745 | 728 | 710 | 693 | −2 % | |
| Varebeholdninger | 5 | 5 | 5 | 0 | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 849.778 kr. i 2021 til 646.926 kr. i 2025 (−24 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 850 | 752 | 1.038 | 692 | 647 | −7 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 955 | 884 | 1.075 | 721 | 712 | −1 % | |
| Aktiver i alt | 1.717 | 1.629 | 1.803 | 1.431 | 1.405 | −2 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.056.172 kr. i 2021 til 1.149.484 kr. i 2025 (+9 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.056 | 1.041 | 1.168 | 1.089 | 1.149 | +6 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 260.870 kr. i 2021 til 88.460 kr. i 2025 (−66 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 261 | 201 | 145 | 152 | 88 | −42 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 400.387 kr. i 2021 til 166.633 kr. i 2025 (−58 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 400 | 386 | 490 | 190 | 167 | −13 % | |
| Passiver i alt | 1.717 | 1.629 | 1.803 | 1.431 | 1.405 | −2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 2 kr. i 2021 til 1 kr. i 2025 (−50 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | −50 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Blommenslyst — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Odense