Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Skibsbyggerivej 5, 9000 Aalborg · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | — | 5,8 % | 4,3 % | 7,7 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 14,4 % | — | 921,9 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | — | 47,7 % | 40,7 % | 39,3 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 12,1 % | 10,6 % | 19,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 47,7 % | 40,7 % | 39,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 52,3 % | 59,3 % | 60,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 13,7 % | — | 921,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -5.897 kr. i 2021 til 4.400 kr. i 2025 (+175 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -6 | 2 | 4 | 4 | 4 | 0 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -5.897 kr. i 2021 til 4.400 kr. i 2025 (+175 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -6 | 2 | 4 | 4 | 4 | 0 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 485.763 kr. i 2021 til 1.516.016 kr. i 2025 (+212 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 486 | 1.503 | 863 | 741 | 1.516 | +105 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 378.917 kr. i 2021 til 1.183.120 kr. i 2025 (+212 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 379 | 1.173 | 673 | 578 | 1.183 | +105 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 5.126 | 8.672 | 11.660 | 13.373 | 14.947 | +12 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 5.126 | 8.672 | 11.660 | 13.373 | 14.947 | +12 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 204.374 kr. i 2021 til 386.412 kr. i 2025 (+89 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 204 | 102 | 10 | 7 | 386 | +5668 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 205 | 102 | 11 | 15 | 386 | +2485 % | |
| Aktiver i alt | 5.331 | 8.774 | 11.671 | 13.387 | 15.334 | +15 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 5.218.917 kr. i 2021 til 6.025.834 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.219 | 6.392 | 5.565 | 5.443 | 6.026 | +11 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 2.003.507 kr. i 2022 til 8.380.872 kr. i 2025 (+318 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 2.004 | 5.599 | 7.343 | 8.381 | +14 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 64.101 kr. i 2021 til 41.916 kr. i 2025 (−35 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 64 | 62 | 76 | 0 | 42 | – | |
| Passiver i alt | 5.331 | 8.774 | 11.671 | 13.387 | 15.334 | +15 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | 0 | – | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aalborg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aalborg