Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Ødisvej 80, 6070 Christiansfeld · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1,3 | 1,4 | 1,4 | 1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 11,6 % | 12,5 % | 17,6 % | 17,3 % | 18,1 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 176,5 % | 207,4 % | 259,2 % | 473,2 % | 780,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 41,2 % | 53,4 % | 62,5 % | 75,5 % | 82,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 28,2 % | 23,5 % | 28,2 % | 22,9 % | 21,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 733.337 kr. | 749.062 kr. | 923.572 kr. | 728.640 kr. | 744.407 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 41,2 % | 53,4 % | 62,5 % | 75,5 % | 82,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 58,8 % | 46,6 % | 37,5 % | 24,5 % | 17,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 7,4 % | 65,2 % | 105,2 % | 283,1 % | 444,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 2.828.824 kr. i 2022 til 2.195.558 kr. i 2026 (−22 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.829 | 2.243 | 2.297 | 2.301 | 2.196 | −5 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 2.095.487 kr. i 2022 til 1.451.151 kr. i 2026 (−31 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.095 | 1.422 | 1.373 | 1.572 | 1.451 | −8 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 468.480 kr. i 2022 til 739.888 kr. i 2026 (+58 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 468 | 470 | 679 | 679 | 740 | +9 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 436.610 kr. i 2022 til 741.496 kr. i 2026 (+70 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 437 | 425 | 656 | 645 | 741 | +15 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 338.689 kr. i 2022 til 577.182 kr. i 2026 (+70 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 339 | 332 | 511 | 501 | 577 | +15 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 830 | 299 | 54 | 5 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 24 | 27 | 27 | 28 | 29 | +3 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 854 | 326 | 82 | 33 | 29 | −11 % | |
| Varebeholdninger | 310 | 575 | 639 | 225 | 374 | +67 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 86.074 kr. i 2022 til 1.800.769 kr. i 2026 (+1992 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 86 | 732 | 1.142 | 1.715 | 1.801 | +5 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.059 | 2.328 | 2.815 | 2.867 | 3.163 | +10 % | |
| Aktiver i alt | 2.913 | 2.654 | 2.897 | 2.900 | 3.192 | +10 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.199.626 kr. i 2022 til 2.632.336 kr. i 2026 (+119 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.200 | 1.418 | 1.811 | 2.190 | 2.632 | +20 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 546.360 kr. i 2022 til 142.208 kr. i 2026 (−74 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 546 | 114 | 0 | 104 | 142 | +37 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.167.048 kr. i 2022 til 405.443 kr. i 2026 (−65 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.167 | 1.123 | 1.086 | 606 | 405 | −33 % | |
| Passiver i alt | 2.913 | 2.654 | 2.897 | 2.900 | 3.192 | +10 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 6 kr. i 2022 til 3 kr. i 2026 (−57 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 6 | 3 | 3 | 4 | 3 | −26 % | |
13 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Christiansfeld — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Kolding