Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Fabriksvej 16, 7800 Skive · Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1 | 1,1 | 1,2 | 1,2 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 0 % | 9,5 % | 14,6 % | 17,8 % | 15,9 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 244,7 % | 292,9 % | 306 % | 267,8 % | 273,7 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 67,1 % | 70,9 % | 70,3 % | 66,3 % | 65,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 0,1 % | 13,4 % | 20,8 % | 26,8 % | 24,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 584.076 kr. | 1.535.030 kr. | 2.695.635 kr. | 2.287.764 kr. | 2.152.001 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 67,1 % | 70,9 % | 70,3 % | 66,3 % | 65,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 32,9 % | 29,1 % | 29,7 % | 33,7 % | 34,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 76,8 % | 78,6 % | 160,5 % | 48,7 % | 16,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 8.956.394 kr. i 2021 til 13.346.319 kr. i 2025 (+49 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 8.956 | 11.404 | 12.236 | 12.221 | 13.346 | +9 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 8.372.318 kr. i 2021 til 11.194.318 kr. i 2025 (+34 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 8.372 | 9.869 | 9.540 | 9.933 | 11.194 | +13 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 41.270 kr. i 2021 til 1.925.821 kr. i 2025 (+4566 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 41 | 1.220 | 2.380 | 1.970 | 1.926 | −2 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 6.392 kr. i 2021 til 1.963.439 kr. i 2025 (+30617 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 6 | 1.184 | 2.329 | 1.982 | 1.963 | −1 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 4.449 kr. i 2021 til 1.523.481 kr. i 2025 (+34143 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4 | 924 | 1.816 | 1.546 | 1.523 | −1 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.384 | 1.068 | 753 | 498 | 221 | −56 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 360 | 360 | 360 | 360 | 360 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.744 | 1.428 | 1.113 | 858 | 581 | −32 % | |
| Varebeholdninger | 2.428 | 3.391 | 2.602 | 2.547 | 2.772 | +9 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 2.254.824 kr. i 2021 til 533.532 kr. i 2025 (−76 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.255 | 2.236 | 5.934 | 1.428 | 534 | −63 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 7.181 | 8.330 | 11.314 | 7.848 | 9.010 | +15 % | |
| Aktiver i alt | 8.925 | 9.759 | 12.427 | 8.706 | 9.591 | +10 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 5.990.517 kr. i 2021 til 6.299.257 kr. i 2025 (+5 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.991 | 6.914 | 8.730 | 5.776 | 6.299 | +9 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 2.934.391 kr. i 2021 til 3.291.671 kr. i 2025 (+12 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.934 | 2.844 | 3.697 | 2.930 | 3.292 | +12 % | |
| Passiver i alt | 8.925 | 9.759 | 12.427 | 8.706 | 9.591 | +10 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 24 kr. i 2021 til 26 kr. i 2025 (+8 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 24 | 24 | 23 | 24 | 26 | +8 % | |
23 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Skive — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.