Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Holtevej 256, 9760 Vrå · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 55,5 % | 39,2 % | 33,3 % | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | 55,5 % | 32,6 % | -13,6 % | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 44 % | 29,7 % | -25,9 % | -29,5 % | 31,8 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 320,2 % | 414,7 % | 267,1 % | 146,3 % | 215,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 56,4 % | 62,7 % | 62,6 % | 31,6 % | 53,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 78 % | 47,4 % | -41,5 % | -93,1 % | 59,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 56,4 % | 62,7 % | 62,6 % | 31,6 % | 53,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 43,6 % | 37,3 % | 37,4 % | 68,4 % | 46,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 183,4 % | 158,5 % | 41,2 % | 1,8 % | 43,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 161.748 kr. i 2021 til 363.068 kr. i 2023 (+124 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 162 | 320 | 363 | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 89.695 kr. i 2021 til 93.077 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 90 | 125 | 121 | 17 | 93 | +457 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 89.695 kr. i 2021 til 92.797 kr. i 2025 (+3 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 90 | 104 | -49 | -38 | 93 | +344 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 88.664 kr. i 2021 til 90.180 kr. i 2025 (+2 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 89 | 103 | -49 | -48 | 90 | +289 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 69.158 kr. i 2021 til 90.180 kr. i 2025 (+30 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 69 | 80 | -49 | -57 | 90 | +257 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | 122 | 114 | 158 | 189 | +20 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 90.108 kr. i 2021 til 57.083 kr. i 2025 (−37 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 90 | 103 | 29 | 2 | 57 | +2258 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 157 | 269 | 191 | 195 | 284 | +45 % | |
| Aktiver i alt | 157 | 269 | 191 | 195 | 284 | +45 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 88.671 kr. i 2021 til 151.898 kr. i 2025 (+71 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 89 | 169 | 119 | 62 | 152 | +146 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 19.506 kr. i 2021 til 0 kr. i 2023 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 20 | 35 | 0 | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 49.131 kr. i 2021 til 132.020 kr. i 2025 (+169 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 49 | 65 | 71 | 133 | 132 | −1 % | |
| Passiver i alt | 157 | 269 | 191 | 195 | 284 | +45 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | – | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Vrå — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Hjørring