God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Selkærvej 24, 8585 Glesborg · Udsavning og høvling af træ
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,6 | 0,6 | 4,8 | -0,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 5,6 % | -6,1 % | 30,4 % | -16,3 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 340 % | 784,2 % | >999 % | 491,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 69,6 % | 87,5 % | 84,8 % | 79,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 8 % | -7 % | 35,8 % | -20,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 40.598 kr. | -4.294 kr. | 159.260 kr. | -34.801 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 69,6 % | 87,5 % | 84,8 % | 79,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 30,4 % | 12,5 % | 15,2 % | 20,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 93,7 % | 540,7 % | >999 % | 325,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 279.331 kr. i 2022 til -10.801 kr. i 2026 (−104 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 279 | 65 | 20 | 183 | -11 | −106 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 25.464 kr. i 2022 til 24.000 kr. i 2026 (−6 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 25 | 24 | 24 | 24 | 24 | 0 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 231.379 kr. i 2022 til -53.976 kr. i 2026 (−123 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 231 | 24 | -15 | 145 | -54 | −137 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 230.079 kr. i 2022 til -53.976 kr. i 2026 (−123 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 230 | 23 | -14 | 143 | -54 | −138 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 179.259 kr. i 2022 til -53.976 kr. i 2026 (−130 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 179 | 18 | -14 | 114 | -54 | −147 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 15 | 9 | 5 | 2 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 15 | 9 | 5 | 2 | 0 | −100 % | |
| Varebeholdninger | 27 | 24 | 22 | 19 | 17 | −10 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 332.537 kr. i 2022 til 219.819 kr. i 2026 (−34 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 333 | 84 | 158 | 292 | 220 | −25 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 414 | 306 | 229 | 374 | 332 | −11 % | |
| Aktiver i alt | 429 | 314 | 234 | 375 | 332 | −12 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 351.115 kr. i 2022 til 264.539 kr. i 2026 (−25 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 351 | 219 | 204 | 319 | 265 | −17 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 50.820 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 51 | 6 | 0 | 32 | 0 | −100 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 27.278 kr. i 2022 til 67.598 kr. i 2026 (+148 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 27 | 90 | 29 | 25 | 68 | +167 % | |
| Passiver i alt | 429 | 314 | 234 | 375 | 332 | −12 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Glesborg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Norddjurs