Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Græsmarksvej 33, 4600 Køge · Anden teknisk rådgivning
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 33,5 % | 15,3 % | -4,2 % | 14,6 % | -1,3 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 6,5 % | 22,2 % | 154,2 % | 145,3 % | 268,8 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 55,6 % | 66,7 % | 66 % | 70 % | 78,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 60,2 % | 22,9 % | -6,3 % | 20,9 % | -1,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 55,6 % | 66,7 % | 66 % | 70 % | 78,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 44,4 % | 33,3 % | 34 % | 30 % | 21,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0 % | 1,1 % | 2,1 % | 93,4 % | 89,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -2.002 kr. i 2021 til -1.610 kr. i 2025 (+20 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -2 | 6 | -1 | -2 | -2 | −4 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -2.002 kr. i 2021 til -1.610 kr. i 2025 (+20 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -2 | 6 | -1 | -2 | -2 | −4 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.248.667 kr. i 2021 til -46.235 kr. i 2025 (−104 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.249 | 615 | -159 | 635 | -46 | −107 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 1.248.899 kr. i 2021 til -46.235 kr. i 2025 (−104 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.249 | 615 | -159 | 635 | -46 | −107 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 3.622 | 3.732 | 1.824 | 2.453 | 1.508 | −39 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 3.622 | 3.732 | 1.824 | 2.453 | 1.508 | −39 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 9 kr. i 2021 til 720.072 kr. i 2025 (+8000700 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 15 | 27 | 1.217 | 720 | −41 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 108 | 298 | 2.008 | 1.892 | 2.156 | +14 % | |
| Aktiver i alt | 3.730 | 4.030 | 3.832 | 4.345 | 3.664 | −16 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.074.474 kr. i 2021 til 2.861.918 kr. i 2025 (+38 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.074 | 2.689 | 2.530 | 3.043 | 2.862 | −6 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.655.621 kr. i 2021 til 802.052 kr. i 2025 (−52 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.656 | 1.341 | 1.302 | 1.302 | 802 | −38 % | |
| Passiver i alt | 3.730 | 4.030 | 3.832 | 4.345 | 3.664 | −16 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | – | – | – | 0 | – | |
13 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Køge — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.