Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Løgten Østervej 134, 8541 Skødstrup · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 31,4 % | 21,5 % | 28,5 % | 22 % | 16,1 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 713,1 % | 802,3 % | 819,9 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 91,8 % | 92,2 % | 91,8 % | 93,2 % | 94 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 34,2 % | 23,3 % | 31 % | 23,6 % | 17,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 91,8 % | 92,2 % | 91,8 % | 93,2 % | 94 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 8,2 % | 7,8 % | 8,2 % | 6,8 % | 6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 155,1 % | 191,6 % | 147,8 % | 230,7 % | 226,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -9.375 kr. i 2021 til -15.397 kr. i 2025 (−64 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -9 | -10 | -12 | -12 | -15 | −25 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -9.375 kr. i 2021 til -15.397 kr. i 2025 (−64 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -9 | -10 | -12 | -12 | -15 | −25 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.619.048 kr. i 2021 til 2.560.702 kr. i 2025 (+58 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.619 | 1.334 | 2.832 | 2.811 | 2.561 | −9 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 1.616.935 kr. i 2021 til 2.339.164 kr. i 2025 (+45 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.617 | 1.417 | 2.712 | 2.678 | 2.339 | −13 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 2.152 | 2.481 | 3.092 | 3.048 | 2.425 | −20 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.152 | 2.481 | 3.092 | 3.048 | 2.425 | −20 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 651.135 kr. i 2021 til 1.957.928 kr. i 2025 (+201 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 651 | 983 | 1.159 | 1.919 | 1.958 | +2 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.993 | 4.117 | 6.431 | 9.140 | 12.067 | +32 % | |
| Aktiver i alt | 5.145 | 6.598 | 9.523 | 12.188 | 14.492 | +19 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 4.725.106 kr. i 2021 til 13.627.686 kr. i 2025 (+188 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.725 | 6.085 | 8.739 | 11.356 | 13.628 | +20 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 419.706 kr. i 2021 til 864.150 kr. i 2025 (+106 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 420 | 513 | 784 | 832 | 864 | +4 % | |
| Passiver i alt | 5.145 | 6.598 | 9.523 | 12.188 | 14.492 | +19 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | 0 | 0 | – | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Skødstrup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus