Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Ballebovej 4, 8732 Hovedgård · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,8 | — | — | — | 19,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 6,1 % | 9,1 % | 8,2 % | 5,4 % | 7,5 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 26,6 % | 8,7 % | 20,1 % | 9,3 % | 150,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 18,8 % | 27,4 % | 35,4 % | 39,1 % | 39,8 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 32,2 % | 33,1 % | 23,1 % | 13,9 % | 18,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 530.977 kr. | — | — | — | 1.002.466 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 18,8 % | 27,4 % | 35,4 % | 39,1 % | 39,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 81,2 % | 72,6 % | 64,6 % | 60,9 % | 60,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 3,7 % | 0,3 % | 0 % | 104,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 886.444 kr. i 2021 til 304.217 kr. i 2025 (−66 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 886 | 494 | 1.045 | 300 | 304 | +1 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 497.337 kr. i 2021 til 2.520 kr. i 2025 (−99 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 497 | 445 | 236 | 83 | 3 | −97 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 530.977 kr. i 2021 til 989.318 kr. i 2025 (+86 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 531 | 498 | 809 | 701 | 989 | +41 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 442.047 kr. i 2021 til 430.340 kr. i 2024 (−3 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 442 | 679 | 615 | 430 | – | – | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 442.047 kr. i 2021 til 715.847 kr. i 2025 (+62 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 442 | 679 | 615 | 430 | 716 | +66 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 6.918 | 7.367 | 7.367 | 7.852 | 9.030 | +15 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 6.918 | 7.367 | 7.367 | 7.852 | 9.030 | +15 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | 95 | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 48.020 kr. i 2022 til 386.575 kr. i 2025 (+705 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 48 | 2 | 0 | 387 | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 375 | 114 | 156 | 79 | 555 | +604 % | |
| Aktiver i alt | 7.293 | 7.481 | 7.523 | 7.931 | 9.584 | +21 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.371.928 kr. i 2021 til 3.812.881 kr. i 2025 (+178 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.372 | 2.051 | 2.667 | 3.097 | 3.813 | +23 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 4.510.534 kr. i 2021 til 5.402.015 kr. i 2025 (+20 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.511 | 4.116 | 4.082 | 3.990 | 5.402 | +35 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.410.948 kr. i 2021 til 369.371 kr. i 2025 (−74 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.411 | 1.314 | 775 | 844 | 369 | −56 % | |
| Passiver i alt | 7.293 | 7.481 | 7.523 | 7.931 | 9.584 | +21 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
10 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hovedgård — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Horsens