Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Lyngebækgårds Alle 4, 2990 Nivå · Gennemførelse af byggeprojekter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | 33,5 % | 73 % | 84,8 % | 87,7 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | — | 182,2 % | 73 % | 84,8 % | 87,7 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 10 % | 3 % | 4 % | 5,2 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 28,8 % | 14,4 % | 47,3 % | 54,2 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 40,5 % | 43,5 % | 47,8 % | 36,9 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 24,7 % | 7 % | 8,5 % | 14 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 40,5 % | 43,5 % | 47,8 % | 36,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 59,5 % | 56,5 % | 52,2 % | 63,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 4,5 % | 0 % | 17,8 % | 5,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 4.592.187 kr. i 2021 til 5.503.272 kr. i 2025 (+20 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.592 | 4.467 | 5.276 | 5.520 | 5.503 | −0 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 3.686.926 kr. i 2021 til 4.826.790 kr. i 2025 (+31 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.687 | 1.495 | 3.850 | 4.682 | 4.827 | +3 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 3.686.926 kr. i 2021 til 4.826.790 kr. i 2025 (+31 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.687 | 8.137 | 3.850 | 4.682 | 4.827 | +3 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 2.135.663 kr. i 2021 til 3.750.630 kr. i 2025 (+76 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.136 | 7.064 | 2.143 | 2.895 | 3.751 | +30 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 2.135.663 kr. i 2021 til 3.750.630 kr. i 2025 (+76 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.136 | 7.064 | 2.143 | 2.895 | 3.751 | +30 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 62.300 | 70.000 | 70.441 | 70.441 | 70.705 | +0 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 62.300 | 70.000 | 70.441 | 70.441 | 70.705 | +0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 112.538 kr. i 2022 til 198.786 kr. i 2025 (+77 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 113 | 0 | 452 | 199 | −56 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3 | 715 | 332 | 1.203 | 1.933 | +61 % | |
| Aktiver i alt | 62.303 | 70.715 | 70.773 | 71.644 | 72.639 | +1 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 21.909.983 kr. i 2021 til 26.804.666 kr. i 2025 (+22 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 21.910 | 28.623 | 30.801 | 34.230 | 26.805 | −22 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 37.801.691 kr. i 2021 til 42.265.166 kr. i 2025 (+12 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 37.802 | 39.611 | 37.667 | 34.872 | 42.265 | +21 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 2.591.506 kr. i 2021 til 3.568.737 kr. i 2025 (+38 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.592 | 2.481 | 2.304 | 2.542 | 3.569 | +40 % | |
| Passiver i alt | 62.303 | 70.715 | 70.773 | 71.644 | 72.639 | +1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nivå — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Fredensborg