God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Marselisborg Havnevej 52, 8000 Aarhus C · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | -36,8 % | -32,3 % | 12,7 % | 53,4 % | 68,6 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -2,3 % | -1,2 % | 1,2 % | 1,6 % | 3 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 60,8 % | 39,8 % | 30,9 % | 45,1 % | 94,4 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 58,9 % | 58,3 % | 52,6 % | 54 % | 54,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -3,8 % | -2,1 % | 2,3 % | 2,9 % | 5,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 58,9 % | 58,3 % | 52,6 % | 54 % | 54,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 41,1 % | 41,7 % | 47,4 % | 46 % | 45,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 60,7 % | 27,3 % | 19,2 % | 31,7 % | 67,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 5.099.277 kr. i 2021 til 6.351.628 kr. i 2025 (+25 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.099 | 2.739 | 4.817 | 5.882 | 6.352 | +8 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -1.874.152 kr. i 2021 til 4.354.347 kr. i 2025 (+332 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -1.874 | -884 | 611 | 3.142 | 4.354 | +39 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat | – | – | – | – | – | – | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -2.157.167 kr. i 2021 til 2.905.974 kr. i 2025 (+235 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -2.157 | -1.145 | 1.128 | 1.474 | 2.906 | +97 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 92.500 | 92.500 | 92.500 | 91.300 | 93.100 | +2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 92.500 | 92.500 | 92.500 | 91.300 | 93.100 | +2 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 3.271.041 kr. i 2021 til 2.884.521 kr. i 2025 (−12 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.271 | 1.482 | 865 | 1.996 | 2.885 | +45 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.278 | 2.164 | 1.393 | 2.836 | 4.059 | +43 % | |
| Aktiver i alt | 95.778 | 94.664 | 93.893 | 94.136 | 97.159 | +3 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 56.375.458 kr. i 2021 til 52.738.074 kr. i 2025 (−6 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 56.375 | 55.230 | 49.358 | 50.832 | 52.738 | +4 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 34.014.876 kr. i 2021 til 40.122.397 kr. i 2025 (+18 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 34.015 | 34.004 | 40.028 | 37.011 | 40.122 | +8 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 5.387.630 kr. i 2021 til 4.298.468 kr. i 2025 (−20 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.388 | 5.430 | 4.507 | 6.293 | 4.298 | −32 % | |
| Passiver i alt | 95.778 | 94.664 | 93.893 | 94.136 | 97.159 | +3 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
10 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aarhus C — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus