Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Ildsgårdvej 32, 7451 Sunds · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 0,7 | -0,5 | -0,4 | 1,7 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | -10,6 % | -14 % | 3,2 % | 5,5 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 96,4 % | 98,4 % | 95,1 % | 97,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | -11 % | -14,3 % | 3,3 % | 5,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 87.722 kr. | -195.208 kr. | -143.450 kr. | 101.205 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 96,4 % | 98,4 % | 95,1 % | 97,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 3,6 % | 1,6 % | 4,9 % | 2,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 225,2 % | 984 % | 309,6 % | 465,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 776.195 kr. i 2021 til 172.400 kr. i 2025 (−78 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 776 | 173 | -115 | -70 | 172 | +347 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 516.453 kr. i 2021 til 71.195 kr. i 2025 (−86 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 516 | 85 | 80 | 69 | 71 | +4 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 107.108 kr. i 2021 til 71.542 kr. i 2025 (−33 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 107 | -76 | -351 | -250 | 72 | +129 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 321.924 kr. i 2021 til 156.029 kr. i 2025 (−52 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 322 | -372 | -255 | 72 | 156 | +117 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 249.290 kr. i 2021 til 122.029 kr. i 2025 (−51 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 249 | -290 | -316 | 72 | 122 | +70 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 544 | 381 | 225 | 114 | 84 | −26 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 544 | 381 | 225 | 114 | 84 | −26 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 275.458 kr. i 2021 til 293.683 kr. i 2025 (+7 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 275 | 223 | 359 | 342 | 294 | −14 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.548 | 2.365 | 2.024 | 2.159 | 2.129 | −1 % | |
| Aktiver i alt | 3.092 | 2.745 | 2.249 | 2.273 | 2.213 | −3 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 3.050.696 kr. i 2021 til 2.149.838 kr. i 2025 (−30 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.051 | 2.646 | 2.213 | 2.163 | 2.150 | −1 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 13.372 kr. i 2021 til 63.051 kr. i 2025 (+372 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 13 | 99 | 36 | 110 | 63 | −43 % | |
| Passiver i alt | 3.092 | 2.745 | 2.249 | 2.273 | 2.213 | −3 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Sunds — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Herning