Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Gurrevej 38, 3000 Helsingør · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 47,5 % | 54,3 % | 56,5 % | 57,3 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | 4,3 % | 14,1 % | 22 % | 17,8 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 1,3 | 1,6 | 1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 5,3 % | 16,3 % | 23,7 % | 18,6 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 291,6 % | 351,9 % | 434,1 % | 454,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 67,8 % | 70,5 % | 72,8 % | 79,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 7,9 % | 23,2 % | 32,6 % | 23,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 59.757 kr. | 195.666 kr. | 360.664 kr. | 324.600 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 67,8 % | 70,5 % | 72,8 % | 79,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 32,2 % | 29,5 % | 27,2 % | 20,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 226,7 % | 289,7 % | 353,6 % | 388,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 1.387.080 kr. i 2021 til 1.722.494 kr. i 2024 (+24 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.387 | 1.390 | 1.637 | 1.722 | +5 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 658.685 kr. i 2021 til 987.429 kr. i 2024 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 659 | 755 | 925 | 987 | +7 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 598.928 kr. i 2021 til 662.829 kr. i 2024 (+11 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 599 | 559 | 564 | 663 | +17 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 59.757 kr. i 2021 til 307.264 kr. i 2024 (+414 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 60 | 196 | 361 | 307 | −15 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 54.996 kr. i 2021 til 308.209 kr. i 2024 (+460 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 55 | 189 | 358 | 308 | −14 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 42.874 kr. i 2021 til 243.925 kr. i 2024 (+469 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 43 | 147 | 279 | 244 | −13 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 113 | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 50 | 50 | 50 | 0 | −99 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 50 | 50 | 50 | 113 | +124 % | |
| Varebeholdninger | 111 | 118 | 119 | 99 | −17 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 584.310 kr. i 2021 til 1.024.772 kr. i 2024 (+75 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 584 | 700 | 918 | 1.025 | +12 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 751 | 850 | 1.126 | 1.200 | +7 % | |
| Aktiver i alt | 802 | 901 | 1.177 | 1.313 | +12 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 544.078 kr. i 2021 til 1.041.365 kr. i 2024 (+91 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 544 | 635 | 856 | 1.041 | +22 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 122 kr. i 2021 til 8.000 kr. i 2024 (+6457 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | 25 | 61 | 8 | −87 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 257.719 kr. i 2021 til 263.989 kr. i 2024 (+2 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 258 | 242 | 259 | 264 | +2 % | |
| Passiver i alt | 802 | 901 | 1.177 | 1.313 | +12 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Helsingør — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Helsingør