Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Ole Rømers Vej 32, 8670 Låsby · Avl af andet kvæg og bøfler
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | -21,8 | 9,3 | 12,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | -15,5 % | 10,7 % | 13,5 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 135,7 % | 152,5 % | 190,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | — | 32,7 % | 36,7 % | 48,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | -47,2 % | 29,1 % | 27,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | -110.393 kr. | 113.190 kr. | 147.241 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 32,7 % | 36,7 % | 48,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 67,3 % | 63,3 % | 51,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 35,3 % | 70,1 % | 92,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 68.510 kr. i 2021 til 147.241 kr. i 2025 (+115 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 69 | 225 | -110 | 113 | 147 | +30 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 63.021 kr. i 2021 til 135.087 kr. i 2025 (+114 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 63 | 220 | -115 | 101 | 135 | +34 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 60.580 kr. i 2021 til 135.087 kr. i 2025 (+123 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 61 | 216 | -115 | 102 | 135 | +33 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 47.231 kr. i 2021 til 105.303 kr. i 2025 (+123 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 47 | 169 | -91 | 79 | 105 | +33 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 26 | 21 | 51 | 39 | 27 | −31 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 26 | 21 | 51 | 39 | 27 | −31 % | |
| Varebeholdninger | 259 | 485 | 379 | 364 | 360 | −1 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 129.594 kr. i 2021 til 366.210 kr. i 2025 (+183 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 130 | 125 | 140 | 323 | 366 | +14 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 420 | 641 | 539 | 702 | 752 | +7 % | |
| Aktiver i alt | 446 | 662 | 590 | 741 | 779 | +5 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 115.763 kr. i 2021 til 377.730 kr. i 2025 (+226 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 116 | 284 | 193 | 272 | 378 | +39 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 324.874 kr. i 2021 til 395.654 kr. i 2025 (+22 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 325 | 373 | 397 | 460 | 396 | −14 % | |
| Passiver i alt | 446 | 662 | 590 | 741 | 779 | +5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Låsby — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Skanderborg