God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Hesteskoen 45, 5250 Odense SV · Anden udlejning af boliger
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 8,9 % | -8,4 % | 9,9 % | 5,6 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 7,7 % | 124,1 % | 25,6 % | 8,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 98,1 % | 97 % | 94 % | 90,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 9 % | -8,7 % | 10,5 % | 6,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 98,1 % | 97 % | 94 % | 90,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 1,9 % | 3 % | 6 % | 9,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 7,7 % | 20,3 % | 25,6 % | 8,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -52.267 kr. i 2021 til -27.767 kr. i 2024 (+47 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -52 | -55 | -34 | -28 | +19 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -52.267 kr. i 2021 til -27.767 kr. i 2024 (+47 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -52 | -55 | -34 | -28 | +19 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 359.691 kr. i 2021 til 237.531 kr. i 2024 (−34 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 360 | -302 | 392 | 238 | −39 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 277.969 kr. i 2021 til 185.039 kr. i 2024 (−33 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 278 | -236 | 306 | 185 | −39 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 3.130 | 2.705 | 3.051 | 3.257 | +7 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 3.130 | 2.705 | 3.051 | 3.257 | +7 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 4.542 kr. i 2021 til 25.871 kr. i 2024 (+470 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5 | 17 | 48 | 26 | −46 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 5 | 104 | 48 | 26 | −46 % | |
| Aktiver i alt | 3.135 | 2.808 | 3.099 | 3.283 | +6 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 3.075.504 kr. i 2021 til 2.975.489 kr. i 2024 (−3 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.076 | 2.725 | 2.912 | 2.975 | +2 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 59.016 kr. i 2021 til 307.375 kr. i 2024 (+421 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 59 | 84 | 186 | 307 | +65 % | |
| Passiver i alt | 3.135 | 2.808 | 3.099 | 3.283 | +6 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Odense SV — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Odense