Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Højmarken 24, 8830 Tjele · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,5 | 1,7 | 1,5 | 1,5 | 0 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 27,1 % | 33,8 % | 28,4 % | 46,9 % | 75,3 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 180,2 % | 206,6 % | 448,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 67,1 % | 59,8 % | 48,4 % | 54,3 % | 77,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 40,4 % | 56,6 % | 58,7 % | 86,3 % | 96,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.125.228 kr. | 1.377.258 kr. | 1.361.894 kr. | 1.813.505 kr. | -312.095 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 67,1 % | 59,8 % | 48,4 % | 54,3 % | 77,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 32,9 % | 40,2 % | 51,6 % | 45,7 % | 22,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 231,5 % | 169,7 % | 129,2 % | 152,4 % | 154,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 3.178.883 kr. i 2021 til -126.904 kr. i 2025 (−104 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.179 | 3.592 | 4.154 | 5.133 | -127 | −102 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 2.053.655 kr. i 2021 til 185.191 kr. i 2025 (−91 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.054 | 2.214 | 2.792 | 3.320 | 185 | −94 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 1.072.919 kr. i 2021 til 4.229.591 kr. i 2025 (+294 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.073 | 1.422 | 1.299 | 1.693 | 4.230 | +150 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.060.718 kr. i 2021 til 4.376.580 kr. i 2025 (+313 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.061 | 1.416 | 1.284 | 1.667 | 4.377 | +162 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 827.278 kr. i 2021 til 3.413.733 kr. i 2025 (+313 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 827 | 1.105 | 1.002 | 1.301 | 3.414 | +162 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 129 | 202 | 279 | 158 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 129 | 202 | 279 | 158 | 0 | −100 % | |
| Varebeholdninger | 132 | 136 | 168 | 0 | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 2.322.967 kr. i 2021 til 1.564.479 kr. i 2025 (−33 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.323 | 2.205 | 2.327 | 1.932 | 1.564 | −19 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | – | 3.246 | 2.618 | 4.533 | +73 % | |
| Aktiver i alt | 3.053 | 3.270 | 3.525 | 2.777 | 4.533 | +63 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.049.168 kr. i 2021 til 3.521.765 kr. i 2025 (+72 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.049 | 1.954 | 1.707 | 1.508 | 3.522 | +134 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.003.383 kr. i 2021 til 1.011.254 kr. i 2025 (+1 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.003 | 1.300 | 1.802 | 1.267 | 1.011 | −20 % | |
| Passiver i alt | 3.053 | 3.270 | 3.525 | 2.777 | 4.533 | +63 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 6 kr. i 2021 til 1 kr. i 2025 (−83 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 6 | 6 | 5 | 6 | 1 | −83 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Tjele — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Viborg