God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Majblomsten 13, 8700 Horsens · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 25,4 | 35,9 | 38,6 | 42,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 5,9 % | 2,3 % | 1,2 % | 4 % | 3,3 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 383 % | 170,3 % | 19,8 % | 17,7 % | 5,4 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 68,2 % | 70,4 % | 71,2 % | 60,9 % | 61,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 8,7 % | 3,3 % | 1,7 % | 6,6 % | 5,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 850.125 kr. | 470.518 kr. | 1.861.807 kr. | 1.770.550 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 68,2 % | 70,4 % | 71,2 % | 60,9 % | 61,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 31,8 % | 29,6 % | 28,8 % | 39,1 % | 38,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 364,4 % | 158,3 % | 14 % | 14,8 % | 5,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 991.759 kr. i 2022 til 650.624 kr. i 2026 (−34 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 992 | 324 | 549 | 591 | 651 | +10 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 1.936.520 kr. i 2022 til 1.755.252 kr. i 2026 (−9 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.937 | 837 | 455 | 1.847 | 1.755 | −5 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.876.556 kr. i 2022 til 1.584.365 kr. i 2026 (−16 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.877 | 764 | 398 | 1.665 | 1.584 | −5 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 1.512.514 kr. i 2022 til 1.102.324 kr. i 2026 (−27 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.513 | 596 | 310 | 1.299 | 1.102 | −15 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 20.973 | 23.817 | 25.536 | 31.825 | 33.385 | +5 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 20.973 | 23.817 | 25.536 | 31.825 | 33.385 | +5 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 4.430.257 kr. i 2022 til 183.371 kr. i 2026 (−96 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.430 | 1.733 | 209 | 432 | 183 | −58 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.657 | 1.864 | 297 | 516 | 187 | −64 % | |
| Aktiver i alt | 25.629 | 25.681 | 25.833 | 32.340 | 33.572 | +4 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 17.475.355 kr. i 2022 til 20.781.895 kr. i 2026 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 17.475 | 18.071 | 18.381 | 19.680 | 20.782 | +6 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 5.768.580 kr. i 2022 til 7.455.819 kr. i 2026 (+29 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.769 | 5.210 | 4.649 | 8.158 | 7.456 | −9 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.215.885 kr. i 2022 til 3.482.273 kr. i 2026 (+186 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.216 | 1.095 | 1.496 | 2.918 | 3.482 | +19 % | |
| Passiver i alt | 25.629 | 25.681 | 25.833 | 32.340 | 33.572 | +4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Horsens — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Horsens