Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Søvej 40, 2791 Dragør · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 6,1 | 3,5 | 4,1 | 3,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 75,6 % | 42,7 % | 33,5 % | 29,6 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 415,8 % | 613,7 % | 700,8 % | 514,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 77,5 % | 84,6 % | 85,4 % | 80,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 97,6 % | 50,5 % | 39,2 % | 36,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 243.669 kr. | 110.617 kr. | 136.561 kr. | 109.318 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 77,5 % | 84,6 % | 85,4 % | 80,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 22,5 % | 15,4 % | 14,6 % | 19,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 398,3 % | 346,2 % | 573,7 % | 198,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 290.919 kr. i 2021 til 148.318 kr. i 2024 (−49 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 291 | 150 | 176 | 148 | −16 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 47.250 kr. i 2021 til 39.000 kr. i 2024 (−17 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 47 | 39 | 39 | 39 | 0 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 242.976 kr. i 2021 til 105.158 kr. i 2024 (−57 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 243 | 106 | 132 | 105 | −21 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 241.265 kr. i 2021 til 104.438 kr. i 2024 (−57 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 241 | 104 | 132 | 104 | −21 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 188.133 kr. i 2021 til 80.317 kr. i 2024 (−57 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 188 | 80 | 102 | 80 | −21 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 20 | 16 | 12 | 8 | −35 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 20 | 16 | 12 | 8 | −35 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 219.075 kr. i 2021 til 102.145 kr. i 2024 (−53 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 219 | 97 | 240 | 102 | −57 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 229 | 171 | 293 | 264 | −10 % | |
| Aktiver i alt | 249 | 187 | 305 | 272 | −11 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 192.833 kr. i 2021 til 218.678 kr. i 2024 (+13 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 193 | 158 | 260 | 219 | −16 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 55.002 kr. i 2021 til 51.369 kr. i 2024 (−7 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 55 | 28 | 42 | 51 | +23 % | |
| Passiver i alt | 249 | 187 | 305 | 272 | −11 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Dragør — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Dragør