Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Linåtoften 53, 7451 Sunds · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,9 | 2,9 | 2,6 | 2,2 | 2,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 1,6 % | -3,9 % | 2 % | 5,9 % | 2,9 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 495,5 % | 487,1 % | 456,4 % | 473,7 % | 490,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 67,4 % | 66,2 % | 65,6 % | 67,3 % | 68,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 2,4 % | -5,8 % | 3,1 % | 8,8 % | 4,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 77.583 kr. | 107.903 kr. | 97.300 kr. | 90.859 kr. | 95.917 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 67,4 % | 66,2 % | 65,6 % | 67,3 % | 68,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 32,6 % | 33,8 % | 34,4 % | 32,7 % | 31,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0,6 % | 0,8 % | 1,4 % | 0 % | 10,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 103.746 kr. i 2021 til 127.531 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 104 | 127 | 117 | 118 | 128 | +9 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 10.000 kr. i 2021 til 0 kr. i 2022 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 10 | 0 | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 33.568 kr. i 2021 til 42.032 kr. i 2025 (+25 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 34 | 64 | 53 | 37 | 42 | +14 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 122.612 kr. i 2021 til 230.029 kr. i 2025 (+88 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 123 | -367 | 238 | 461 | 230 | −50 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 123.021 kr. i 2021 til 226.094 kr. i 2025 (+84 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 123 | -280 | 151 | 455 | 226 | −50 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.903 | 1.859 | 1.815 | 1.800 | 1.746 | −3 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 282 | 43 | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.185 | 1.902 | 1.815 | 1.800 | 1.746 | −3 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 7.037 kr. i 2021 til 128.343 kr. i 2025 (+1724 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 7 | 9 | 17 | 0 | 128 | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.514 | 5.340 | 5.553 | 5.880 | 5.950 | +1 % | |
| Aktiver i alt | 7.699 | 7.242 | 7.368 | 7.680 | 7.697 | +0 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 5.190.165 kr. i 2021 til 5.258.788 kr. i 2025 (+1 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.190 | 4.797 | 4.834 | 5.168 | 5.259 | +2 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.396.058 kr. i 2021 til 1.223.811 kr. i 2025 (−12 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.396 | 1.349 | 1.316 | 1.271 | 1.224 | −4 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.112.723 kr. i 2021 til 1.213.979 kr. i 2025 (+9 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.113 | 1.096 | 1.217 | 1.241 | 1.214 | −2 % | |
| Passiver i alt | 7.699 | 7.242 | 7.368 | 7.680 | 7.697 | +0 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Sunds — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Herning