Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Langkær Vænge 13, 3500 Værløse · Patentbureauers aktiviteter og tjenesteydelser i forbindelse med markedsføring
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 60,3 % | -28,1 % | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | 30,9 % | -163,4 % | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 9,2 % | -0,9 % | 6,3 % | 12,2 % | 6,3 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 466,2 % | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 84,2 % | 98,9 % | 98,8 % | 98,7 % | 98,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 10,9 % | -1 % | 6,4 % | 12,3 % | 6,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 84,2 % | 98,9 % | 98,8 % | 98,7 % | 98,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 15,8 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 150,9 % | >999 % | 539,8 % | 439,8 % | 252,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🔴Nettoomsætning faldt fra 170.263 kr. i 2021 til 36.939 kr. i 2022 (−78 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 170 | 37 | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 102.677 kr. i 2021 til 267.354 kr. i 2025 (+160 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 103 | -10 | 1 | -28 | 267 | +1061 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 50.000 kr. i 2021 til 96.463 kr. i 2025 (+93 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 50 | 50 | 44 | 45 | 96 | +116 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 52.677 kr. i 2021 til 170.891 kr. i 2025 (+224 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 53 | -60 | -43 | -73 | 171 | +336 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.137.364 kr. i 2021 til 692.937 kr. i 2025 (−39 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.137 | -107 | 642 | 1.328 | 693 | −48 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 871.064 kr. i 2021 til 644.427 kr. i 2025 (−26 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 871 | -74 | 535 | 1.156 | 644 | −44 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 2.497 | 3.015 | 3.200 | 3.122 | 2.879 | −8 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.497 | 3.015 | 3.200 | 3.122 | 2.879 | −8 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 2.266.808 kr. i 2021 til 433.819 kr. i 2025 (−81 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.267 | 1.186 | 557 | 557 | 434 | −22 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 7.005 | 4.886 | 5.253 | 6.394 | 7.326 | +15 % | |
| Aktiver i alt | 9.502 | 7.901 | 8.453 | 9.515 | 10.205 | +7 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 7.999.662 kr. i 2021 til 10.033.015 kr. i 2025 (+25 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 8.000 | 7.815 | 8.350 | 9.389 | 10.033 | +7 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.502.687 kr. i 2021 til 171.796 kr. i 2025 (−89 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.503 | 86 | 103 | 127 | 172 | +36 % | |
| Passiver i alt | 9.502 | 7.901 | 8.453 | 9.515 | 10.205 | +7 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Værløse — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Furesø