Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Mosevej 12, 8544 Mørke · Fremstilling af maskiner til råstofindvindingsindustrien samt bygge- og anlæg
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 13,8 % | 1,3 % | -16 % | 5 % | 2,2 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 98 % | 96,1 % | 96,6 % | 97,1 % | 95,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 14,1 % | 1,4 % | -16,6 % | 5,1 % | 2,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 98 % | 96,1 % | 96,6 % | 97,1 % | 95,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 2 % | 3,9 % | 3,4 % | 2,9 % | 4,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -71.681 kr. i 2022 til 104.278 kr. i 2026 (+245 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -72 | 73 | -577 | 222 | 104 | −53 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -81.681 kr. i 2022 til 98.678 kr. i 2026 (+221 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -82 | 65 | -681 | 216 | 99 | −54 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 669.913 kr. i 2022 til 97.632 kr. i 2026 (−85 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 670 | 60 | -681 | 216 | 98 | −55 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 673.278 kr. i 2022 til 98.292 kr. i 2026 (−85 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 673 | 65 | -674 | 217 | 98 | −55 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 215 | 143 | 0 | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 240 | 168 | 25 | 25 | 25 | 0 % | |
| Varebeholdninger | 732 | 607 | 0 | 170 | 150 | −12 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 2.753.620 kr. i 2022 til 3.069.368 kr. i 2026 (+11 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.754 | 2.988 | 3.056 | 2.979 | 3.069 | +3 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.643 | 4.823 | 4.178 | 4.316 | 4.415 | +2 % | |
| Aktiver i alt | 4.884 | 4.991 | 4.203 | 4.341 | 4.440 | +2 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 4.786.554 kr. i 2022 til 4.247.683 kr. i 2026 (−11 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.787 | 4.794 | 4.061 | 4.217 | 4.248 | +1 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 14.036 kr. i 2022 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 14 | 7 | 0 | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 82.949 kr. i 2022 til 191.992 kr. i 2026 (+131 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 83 | 190 | 142 | 125 | 192 | +54 % | |
| Passiver i alt | 4.884 | 4.991 | 4.203 | 4.341 | 4.440 | +2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Mørke — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Syddjurs