Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Holbækvej 68, 4340 Tølløse · Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,6 | 1,2 | 1,4 | 1,7 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 27,4 % | 11,2 % | 17,2 % | 20,3 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 319,8 % | 211 % | 378,1 % | 226,9 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 79,6 % | 62,4 % | 80 % | 66 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 34,4 % | 17,9 % | 21,5 % | 30,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 17.004.439 kr. | 11.352.131 kr. | 14.973.761 kr. | 25.652.034 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 79,6 % | 62,4 % | 80 % | 66 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 20,4 % | 37,6 % | 20 % | 34 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 95,3 % | 127,4 % | 267,2 % | 183,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 22.583.377 kr. i 2022 til 49.006.208 kr. i 2026 (+117 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 22.583 | 34.877 | 42.681 | 42.997 | 49.006 | +14 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 13.373.998 kr. i 2022 til 23.354.174 kr. i 2026 (+75 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 13.374 | 17.873 | 31.328 | 28.023 | 23.354 | −17 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 6.514.301 kr. i 2022 til 19.786.619 kr. i 2026 (+204 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 6.514 | 13.491 | 7.707 | 11.394 | 19.787 | +74 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 6.415.506 kr. i 2022 til 19.663.722 kr. i 2026 (+207 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 6.416 | 13.495 | 8.010 | 11.522 | 19.664 | +71 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 5.024.996 kr. i 2022 til 15.011.676 kr. i 2026 (+199 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.025 | 10.541 | 6.254 | 8.989 | 15.012 | +67 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 9.585 | 14.531 | 12.136 | 13.861 | 17.478 | +26 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 9.585 | 14.531 | 12.136 | 13.861 | 17.478 | +26 % | |
| Varebeholdninger | 35 | 24 | 67 | 38 | 14 | −64 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 9.160.175 kr. i 2022 til 45.718.260 kr. i 2026 (+399 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 9.160 | 7.140 | 26.377 | 27.173 | 45.718 | +68 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 18.082 | 23.950 | 43.699 | 38.457 | 56.604 | +47 % | |
| Aktiver i alt | 27.667 | 38.481 | 55.836 | 52.318 | 74.082 | +42 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 22.070.995 kr. i 2022 til 48.866.522 kr. i 2026 (+121 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 22.071 | 30.612 | 34.866 | 41.855 | 48.867 | +17 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 5.364.326 kr. i 2022 til 24.948.080 kr. i 2026 (+365 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.364 | 7.490 | 20.712 | 10.170 | 24.948 | +145 % | |
| Passiver i alt | 27.667 | 38.481 | 55.836 | 52.318 | 74.082 | +42 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 27 kr. i 2022 til 26 kr. i 2026 (−4 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 27 | 33 | 29 | 27 | 26 | −4 % | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Tølløse — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Holbæk