Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Fasanvænget 134, 2980 Kokkedal · Anden finansiel formidling i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 18,3 % | 18 % | 24,8 % | 23 % | 19 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 99 % | 99,2 % | 99,4 % | 95,3 % | 99,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 18,4 % | 18,2 % | 25 % | 24,2 % | 19,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 99 % | 99,2 % | 99,4 % | 95,3 % | 99,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 1 % | 0,8 % | 0,6 % | 4,7 % | 0,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 910,7 % | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -8.988 kr. i 2021 til -17.556 kr. i 2025 (−95 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -9 | -7 | -7 | -9 | -18 | −85 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 962.981 kr. i 2021 til 1.727.291 kr. i 2025 (+79 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 963 | 1.025 | 1.981 | 1.820 | 1.727 | −5 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 918.760 kr. i 2021 til 1.697.877 kr. i 2025 (+85 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 919 | 1.080 | 1.944 | 1.770 | 1.698 | −4 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 2.168 | 2.771 | 2.837 | 1.916 | 1.717 | −10 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.168 | 2.771 | 2.837 | 1.916 | 1.717 | −10 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 436.417 kr. i 2021 til 4.559.451 kr. i 2025 (+945 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 436 | 1.311 | 3.184 | 3.747 | 4.559 | +22 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.861 | 3.224 | 4.986 | 5.767 | 7.239 | +26 % | |
| Aktiver i alt | 5.028 | 5.994 | 7.823 | 7.682 | 8.956 | +17 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 4.980.475 kr. i 2021 til 8.883.751 kr. i 2025 (+78 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.980 | 5.946 | 7.773 | 7.321 | 8.884 | +21 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 47.922 kr. i 2021 til 72.662 kr. i 2025 (+52 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 48 | 48 | 51 | 362 | 73 | −80 % | |
| Passiver i alt | 5.028 | 5.994 | 7.823 | 7.682 | 8.956 | +17 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Kokkedal — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Fredensborg