Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Elmebjergvej 27A, 4180 Sorø · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 3 | 2,3 | 2,5 | 2,9 | 2,7 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 8 % | 5 % | 5,7 % | 8,6 % | 8,2 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 21 % | 66,7 % | 130,5 % | 138,7 % | 320,9 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 70,7 % | 73,4 % | 75,5 % | 73,4 % | 83,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 11,4 % | 6,9 % | 7,6 % | 11,8 % | 9,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 406.558 kr. | 444.731 kr. | 516.527 kr. | 508.833 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 70,7 % | 73,4 % | 75,5 % | 73,4 % | 83,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 29,3 % | 26,6 % | 24,5 % | 26,6 % | 16,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 9,4 % | 54,5 % | 116,4 % | 133,9 % | 258,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 528.270 kr. i 2021 til 508.833 kr. i 2025 (−4 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 528 | 407 | 445 | 517 | 509 | −1 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 227.762 kr. i 2022 til 317.887 kr. i 2025 (+40 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 228 | 266 | 338 | 318 | −6 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 346.633 kr. i 2021 til 325.526 kr. i 2025 (−6 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 347 | 226 | 271 | 355 | 326 | −8 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 270.374 kr. i 2021 til 253.910 kr. i 2025 (−6 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 270 | 175 | 210 | 275 | 254 | −8 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 3.230 | 3.051 | 2.873 | 2.694 | 2.670 | −1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 3.230 | 3.051 | 2.873 | 2.694 | 2.670 | −1 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 61.704 kr. i 2021 til 351.166 kr. i 2025 (+469 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 62 | 352 | 706 | 479 | 351 | −27 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 138 | 431 | 792 | 496 | 436 | −12 % | |
| Aktiver i alt | 3.368 | 3.482 | 3.664 | 3.190 | 3.106 | −3 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.380.311 kr. i 2021 til 2.594.412 kr. i 2025 (+9 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.380 | 2.556 | 2.765 | 2.341 | 2.594 | +11 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 64.330 kr. i 2021 til 63.490 kr. i 2025 (−1 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 64 | 0 | – | 188 | 63 | −66 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 654.966 kr. i 2021 til 135.957 kr. i 2025 (−79 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 655 | 646 | 607 | 358 | 136 | −62 % | |
| Passiver i alt | 3.368 | 3.482 | 3.664 | 3.190 | 3.106 | −3 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
20 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Sorø — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.