Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Skovglimt 16, 8700 Horsens · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 16,7 % | 23,1 % | 27,3 % | 29,2 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 99,3 % | 98,5 % | 99,5 % | 98 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 16,8 % | 23,5 % | 27,5 % | 29,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 99,3 % | 98,5 % | 99,5 % | 98 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 0,7 % | 1,5 % | 0,5 % | 2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | >999 % | 291,7 % | 692 % | 56,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -784 kr. i 2022 til -114.313 kr. i 2026 (−14481 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -1 | -19 | -7 | -18 | -114 | −536 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 587.756 kr. i 2022 til 2.441.956 kr. i 2026 (+315 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 588 | 547 | 1.042 | 1.587 | 2.442 | +54 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 587.756 kr. i 2022 til 2.285.360 kr. i 2026 (+289 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 588 | 547 | 980 | 1.558 | 2.285 | +47 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.189 | 875 | 1.154 | 2.061 | 3.079 | +49 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.189 | 875 | 1.154 | 2.061 | 3.079 | +49 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 178.134 kr. i 2022 til 90.197 kr. i 2026 (−49 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 178 | 667 | 185 | 212 | 90 | −58 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.785 | 2.399 | 3.082 | 3.640 | 4.735 | +30 % | |
| Aktiver i alt | 2.974 | 3.273 | 4.236 | 5.701 | 7.814 | +37 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.954.507 kr. i 2022 til 7.655.368 kr. i 2026 (+159 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.955 | 3.251 | 4.173 | 5.670 | 7.655 | +35 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 19.503 kr. i 2022 til 158.999 kr. i 2026 (+715 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 20 | 22 | 63 | 31 | 159 | +418 % | |
| Passiver i alt | 2.974 | 3.273 | 4.236 | 5.701 | 7.814 | +37 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Horsens — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Horsens