Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Blåkildevej 24, 9500 Hobro · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | -0,9 | -0,8 | -0,2 | -1,6 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 0,7 % | 7,8 % | -0,6 % | 6,8 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 472,2 % | 434,1 % | 411,3 % | 469,4 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 84,2 % | 81,7 % | 82,3 % | 84,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 0,8 % | 9,5 % | -0,7 % | 8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | -175.308 kr. | -162.773 kr. | -53.628 kr. | -297.725 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 84,2 % | 81,7 % | 82,3 % | 84,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 15,8 % | 18,3 % | 17,7 % | 15,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 27,5 % | 24,9 % | 7,4 % | 2,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -336.169 kr. i 2022 til -297.725 kr. i 2026 (+11 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -336 | -175 | -163 | -54 | -298 | −455 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 120.000 kr. i 2022 til 0 kr. i 2023 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 120 | 0 | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -665.547 kr. i 2022 til -488.333 kr. i 2026 (+27 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -666 | -366 | -363 | -272 | -488 | −79 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 34.433 kr. i 2022 til 4.194.907 kr. i 2026 (+12083 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 34 | 397 | 5.358 | -581 | 4.195 | +823 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 42.774 kr. i 2022 til 3.876.650 kr. i 2026 (+8963 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 43 | 365 | 4.469 | -309 | 3.877 | +1354 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.970 | 1.950 | 1.749 | 1.906 | 1.716 | −10 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 13.019 | 11.283 | 12.019 | 12.998 | 13.351 | +3 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 14.989 | 13.233 | 13.769 | 14.904 | 15.067 | +1 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.882.927 kr. i 2022 til 217.900 kr. i 2026 (−88 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.883 | 2.267 | 2.510 | 716 | 218 | −70 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | 38.994 | 43.691 | 39.932 | 42.314 | +6 % | |
| Aktiver i alt | 49.136 | 52.226 | 57.460 | 54.837 | 57.381 | +5 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 45.603.068 kr. i 2022 til 48.254.463 kr. i 2026 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 45.603 | 43.968 | 46.937 | 45.128 | 48.254 | +7 % | |
| Langfristet gæld i alt | 0 | – | 453 | 0 | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 3.532.651 kr. i 2022 til 9.015.272 kr. i 2026 (+155 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.533 | 8.258 | 10.065 | 9.709 | 9.015 | −7 % | |
| Passiver i alt | 49.136 | 52.226 | 57.460 | 54.837 | 57.381 | +5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 1 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | −100 % | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hobro — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Mariagerfjord