Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Skyggevej 40, 7441 Bording · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 1,2 | 0,9 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 15,1 % | -7,3 % | 10,2 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 185,7 % | 193,6 % | 186,9 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | — | 53,3 % | 60,1 % | 58,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 28,3 % | -12,1 % | 17,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 508.624 kr. | -26.521 kr. | 407.423 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 53,3 % | 60,1 % | 58,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 46,7 % | 39,9 % | 41,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 45,6 % | 13,7 % | 51,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.850.261 kr. i 2021 til 1.535.536 kr. i 2025 (−17 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.850 | 3.161 | 2.802 | 1.967 | 1.536 | −22 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 1.592.917 kr. i 2021 til 1.128.113 kr. i 2025 (−29 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.593 | 2.021 | 2.293 | 1.994 | 1.128 | −43 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 164.972 kr. i 2021 til 233.101 kr. i 2025 (+41 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 165 | 999 | 369 | -152 | 233 | +253 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 157.192 kr. i 2021 til 241.822 kr. i 2025 (+54 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 157 | 992 | 368 | -141 | 242 | +272 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 122.607 kr. i 2021 til 188.438 kr. i 2025 (+54 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 123 | 774 | 287 | -110 | 188 | +272 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 379 | 596 | 457 | 339 | 448 | +32 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 4 | 4 | 4 | 4 | 0 | −100 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 383 | 600 | 461 | 343 | 448 | +31 % | |
| Varebeholdninger | 100 | 100 | 50 | 81 | 83 | +2 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 447.879 kr. i 2021 til 388.811 kr. i 2025 (−13 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 448 | 1.461 | 353 | 82 | 389 | +374 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 972 | 2.095 | 1.437 | 1.158 | 1.404 | +21 % | |
| Aktiver i alt | 1.355 | 2.695 | 1.898 | 1.501 | 1.852 | +23 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 802.165 kr. i 2021 til 1.091.264 kr. i 2025 (+36 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 802 | 1.476 | 1.012 | 903 | 1.091 | +21 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 86.988 kr. i 2023 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | 87 | 0 | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 535.224 kr. i 2021 til 750.895 kr. i 2025 (+40 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 535 | 1.189 | 774 | 598 | 751 | +26 % | |
| Passiver i alt | 1.355 | 2.695 | 1.898 | 1.501 | 1.852 | +23 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 4 kr. i 2021 til 2 kr. i 2025 (−50 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4 | 6 | 6 | 5 | 2 | −60 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Bording — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ikast-Brande