Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Industrivej Syd 9B, 7400 Herning · Detailhandel med bad- og køkkenelementer mv.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,4 | 1,3 | 1,3 | 1,5 | 1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 19,2 % | 23,1 % | 13,8 % | 21,6 % | 21,1 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 177,3 % | 145,1 % | 136,8 % | 149,8 % | 228,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 30,1 % | 41,9 % | 27,8 % | 34,6 % | 39,2 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 63,8 % | 55,1 % | 49,9 % | 62,5 % | 53,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.828.855 kr. | 1.339.693 kr. | 1.090.807 kr. | 1.773.747 kr. | 1.827.849 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 30,1 % | 41,9 % | 27,8 % | 34,6 % | 39,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 69,9 % | 58,1 % | 72,2 % | 65,4 % | 60,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 71,5 % | 76,2 % | 77,1 % | 102,9 % | 143,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 5.916.196 kr. i 2021 til 4.794.331 kr. i 2025 (−19 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.916 | 5.108 | 4.243 | 5.178 | 4.794 | −7 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 4.087.341 kr. i 2021 til 3.103.453 kr. i 2025 (−24 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.087 | 3.769 | 3.152 | 3.525 | 3.103 | −12 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 1.776.795 kr. i 2021 til 1.780.505 kr. i 2025 (+0 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.777 | 1.261 | 1.005 | 1.771 | 1.781 | +1 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.697.284 kr. i 2021 til 1.817.714 kr. i 2025 (+7 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.697 | 1.232 | 995 | 1.812 | 1.818 | +0 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 1.288.421 kr. i 2021 til 1.405.133 kr. i 2025 (+9 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.288 | 945 | 762 | 1.380 | 1.405 | +2 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 698 | 683 | 621 | 534 | 604 | +13 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 3 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 698 | 683 | 621 | 534 | 607 | +14 % | |
| Varebeholdninger | 127 | 66 | 95 | 294 | 236 | −20 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 2.423.742 kr. i 2021 til 3.821.559 kr. i 2025 (+58 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.424 | 1.790 | 2.751 | 4.020 | 3.822 | −5 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 6.010 | 3.408 | 4.882 | 5.848 | 6.061 | +4 % | |
| Aktiver i alt | 6.709 | 4.091 | 5.503 | 6.382 | 6.668 | +4 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.020.986 kr. i 2021 til 2.612.647 kr. i 2025 (+29 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.021 | 1.716 | 1.527 | 2.208 | 2.613 | +18 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 1.291.776 kr. i 2021 til 1.379.676 kr. i 2025 (+7 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.292 | 27 | 408 | 269 | 1.380 | +412 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 3.389.548 kr. i 2021 til 2.654.979 kr. i 2025 (−22 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.390 | 2.348 | 3.568 | 3.905 | 2.655 | −32 % | |
| Passiver i alt | 6.709 | 4.091 | 5.503 | 6.382 | 6.668 | +4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 % | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Herning — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Herning