Kritisk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Raffinaderivej 8, 2300 København S · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | -23,2 % | 19,4 % | -65,5 % | <999 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 1,8 % | 3,6 % | 1,5 % | 1,5 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | -20,5 % | 2,9 % | -60,8 % | <999 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 112,8 % | 670,9 % | 107,7 % | 63,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | -20,5 % | 2,9 % | -60,8 % | <999 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 120,5 % | 97,1 % | 160,8 % | >999 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 0 % | 0 % | 1,5 % | Ingen vurdering |
negativ egenkapital er forværret
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -8.575 kr. i 2021 til -9.665 kr. i 2025 (−13 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -9 | -9 | -9 | -9 | -10 | −5 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 111.842 kr. i 2021 til -399.426 kr. i 2025 (−457 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 112 | -116 | 117 | -236 | -399 | −69 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 114.735 kr. i 2021 til -399.426 kr. i 2025 (−448 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 115 | -115 | 119 | -249 | -399 | −61 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 575 | 484 | 595 | 371 | 0 | −100 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 575 | 484 | 595 | 371 | 0 | −100 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 0 kr. i 2021 til 9.666 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | – | 0 | 0 | 10 | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 9 | 10 | 22 | 9 | 10 | +7 % | |
| Aktiver i alt | 584 | 494 | 616 | 380 | 10 | −97 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 12.961 kr. i 2021 til -630.463 kr. i 2025 (−4964 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 13 | -102 | 18 | -231 | -630 | −173 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 570.753 kr. i 2021 til 640.129 kr. i 2025 (+12 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 571 | 596 | 599 | 611 | 640 | +5 % | |
| Passiver i alt | 584 | 494 | 616 | 380 | 10 | −97 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København S — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København