Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Cedervej 7A, 8462 Harlev J · Fremstilling af olier og fedtstoffer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 4,5 | 3,1 | 4 | 4,4 | 2,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 117,2 % | 67,2 % | 86,6 % | 66,5 % | 33,7 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 181 % | 327,2 % | 410,2 % | 332,5 % | 406 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 51,4 % | 71,8 % | 77 % | 70,9 % | 46,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 228,1 % | 93,5 % | 112,5 % | 93,8 % | 72 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 64.112.543 kr. | 37.408.326 kr. | 46.202.586 kr. | 55.392.369 kr. | 33.891.707 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 51,4 % | 71,8 % | 77 % | 70,9 % | 46,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 48,6 % | 28,2 % | 23 % | 29,1 % | 53,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 16,8 % | 83,5 % | 166,3 % | 100,5 % | 19,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 80.574.685 kr. i 2021 til 55.863.308 kr. i 2025 (−31 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 80.575 | 53.060 | 59.693 | 69.281 | 55.863 | −19 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 16.462.142 kr. i 2021 til 21.970.401 kr. i 2025 (+33 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 16.462 | 15.652 | 13.490 | 13.888 | 21.970 | +58 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 62.767.929 kr. i 2021 til 30.921.814 kr. i 2025 (−51 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 62.768 | 36.075 | 44.582 | 53.689 | 30.922 | −42 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 62.713.290 kr. i 2021 til 31.291.196 kr. i 2025 (−50 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 62.713 | 36.058 | 44.741 | 53.913 | 31.291 | −42 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 49.040.868 kr. i 2021 til 20.378.163 kr. i 2025 (−58 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 49.041 | 28.622 | 34.964 | 42.129 | 20.378 | −52 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 5.173 | 5.356 | 3.819 | 2.579 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 5.173 | 5.356 | 3.819 | 2.579 | 0 | −100 % | |
| Varebeholdninger | 14.527 | 15.845 | 12.252 | 13.974 | 2.725 | −80 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 3.402.368 kr. i 2021 til 2.860.607 kr. i 2025 (−16 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.402 | 9.506 | 14.818 | 18.369 | 2.861 | −84 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 36.654 | 37.264 | 36.548 | 60.788 | 60.384 | −1 % | |
| Aktiver i alt | 41.826 | 42.619 | 40.367 | 63.367 | 60.384 | −5 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 21.497.569 kr. i 2021 til 28.285.686 kr. i 2025 (+32 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 21.498 | 30.619 | 31.083 | 44.908 | 28.286 | −37 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 20.250.549 kr. i 2021 til 14.872.746 kr. i 2025 (−27 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 20.251 | 11.389 | 8.909 | 18.282 | 14.873 | −19 % | |
| Passiver i alt | 41.826 | 42.619 | 40.367 | 63.367 | 60.384 | −5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 25 kr. i 2021 til 24 kr. i 2025 (−4 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 25 | 25 | 23 | 24 | 24 | 0 % | |
24 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Harlev J — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus