Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Industrivej 5, 4652 Hårlev · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 2,8 | 3,9 | 2,8 | 3 | 1,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 14,8 % | 23,5 % | 19 % | 22 % | 3,6 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 134,8 % | 148,8 % | 153,6 % | 160,3 % | 114,5 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 28,9 % | 34,8 % | 32,4 % | 37,5 % | 18,7 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 51,3 % | 67,3 % | 58,8 % | 58,7 % | 19,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 6.009.646 kr. | 11.816.954 kr. | 8.792.394 kr. | 8.673.601 kr. | 2.265.880 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 28,9 % | 34,8 % | 32,4 % | 37,5 % | 18,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 71,1 % | 65,2 % | 67,6 % | 62,5 % | 81,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 28,3 % | 40,5 % | 67,9 % | 27,6 % | 28,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 8.845.723 kr. i 2021 til 6.851.095 kr. i 2025 (−23 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 8.846 | 15.316 | 13.123 | 12.396 | 6.851 | −45 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.836.077 kr. i 2021 til 4.585.215 kr. i 2025 (+62 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.836 | 3.499 | 4.331 | 3.722 | 4.585 | +23 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 5.679.648 kr. i 2021 til 1.805.067 kr. i 2025 (−68 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.680 | 11.410 | 8.372 | 8.229 | 1.805 | −78 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 5.368.480 kr. i 2021 til 1.356.079 kr. i 2025 (−75 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.368 | 11.024 | 7.849 | 7.790 | 1.356 | −83 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 4.182.996 kr. i 2021 til 1.033.153 kr. i 2025 (−75 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.183 | 8.572 | 6.044 | 6.063 | 1.033 | −83 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.263 | 1.153 | 1.185 | 2.066 | 2.017 | −2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.263 | 1.153 | 1.185 | 2.066 | 2.017 | −2 % | |
| Varebeholdninger | 157 | 167 | 186 | 189 | 186 | −2 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 5.649.375 kr. i 2021 til 6.696.292 kr. i 2025 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.649 | 9.644 | 13.525 | 4.393 | 6.696 | +52 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 26.933 | 35.396 | 30.570 | 25.507 | 26.667 | +5 % | |
| Aktiver i alt | 28.196 | 36.549 | 31.755 | 27.574 | 28.684 | +4 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 8.158.339 kr. i 2021 til 5.370.447 kr. i 2025 (−34 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 8.158 | 12.730 | 10.274 | 10.337 | 5.370 | −48 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.553.738 kr. i 2023 til 192 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | 1.554 | 1.315 | 0 | −100 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 19.981.261 kr. i 2021 til 23.288.493 kr. i 2025 (+17 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 19.981 | 23.786 | 19.907 | 15.909 | 23.288 | +46 % | |
| Passiver i alt | 28.196 | 36.549 | 31.755 | 27.574 | 28.684 | +4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 5 kr. i 2021 til 7 kr. i 2025 (+40 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5 | 5 | 6 | 6 | 7 | +17 % | |
13 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hårlev — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Stevns