Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Klosterstræde 1, 1157 København K · Detailhandel med tøj
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | 21,5 % | 25 % | 23,8 % | 25,6 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | — | 4,1 % | 10 % | 10,4 % | 9,3 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,2 | 1,7 | 1,8 | 1,6 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 7,5 % | 18,6 % | 25,6 % | 9,7 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 63,1 % | 129,9 % | 167,4 % | 34,9 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 23,6 % | 30,4 % | 39,9 % | 15,2 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 31,7 % | 61,1 % | 64,1 % | 63,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 66.417.189 kr. | 116.201.914 kr. | 123.310.245 kr. | 145.411.823 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 23,6 % | 30,4 % | 39,9 % | 15,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 76,4 % | 69,6 % | 60,1 % | 84,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 10 % | 100,1 % | 119,5 % | 13,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 418.910.000 kr. i 2022 til 937.759.049 kr. i 2026 (+124 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 418.910 | 646.196 | 775.075 | 848.115 | 937.759 | +11 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 101.837.000 kr. i 2022 til 239.922.220 kr. i 2026 (+136 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 101.837 | 139.050 | 193.889 | 201.782 | 239.922 | +19 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 68.494.751 kr. i 2022 til 94.510.397 kr. i 2026 (+38 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 68.495 | 72.633 | 77.687 | 78.472 | 94.510 | +20 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 22.769.482 kr. i 2022 til 87.119.029 kr. i 2026 (+283 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 22.769 | 26.179 | 77.829 | 87.892 | 87.119 | −1 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 18.679.357 kr. i 2022 til 82.250.983 kr. i 2026 (+340 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 18.679 | 22.171 | 74.879 | 85.135 | 82.251 | −3 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 11.304.000 kr. i 2022 til 65.641.295 kr. i 2026 (+481 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 11.304 | 17.259 | 58.384 | 66.390 | 65.641 | −1 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 204.383 | 174.417 | 168.220 | 146.242 | 584.890 | +300 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 9.076 | 9.285 | 9.928 | 9.988 | 10.070 | +1 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 213.459 | 183.702 | 178.148 | 156.230 | 594.959 | +281 % | |
| Varebeholdninger | 15.991 | 15.276 | 14.691 | 15.610 | 17.246 | +10 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 9.588.363 kr. i 2022 til 32.613.979 kr. i 2026 (+240 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 9.588 | 7.438 | 104.781 | 73.721 | 32.614 | −56 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 79.006 | 46.824 | 135.964 | 103.289 | 82.738 | −20 % | |
| Aktiver i alt | 167.787 | 230.526 | 314.111 | 259.519 | 677.697 | +161 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 85.590.000 kr. i 2022 til 102.880.295 kr. i 2026 (+20 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 85.590 | 54.498 | 95.623 | 103.629 | 102.880 | −1 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 126.617.730 kr. i 2022 til 314.108.814 kr. i 2026 (+148 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 126.618 | 95.112 | 101.809 | 82.359 | 314.109 | +281 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 71.243.951 kr. i 2022 til 237.251.370 kr. i 2026 (+233 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 71.244 | 74.246 | 104.638 | 61.692 | 237.251 | +285 % | |
| Passiver i alt | 292.465 | 230.526 | 314.111 | 259.519 | 677.697 | +161 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 178 kr. i 2022 til 215 kr. i 2026 (+21 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 178 | 180 | 184 | 187 | 215 | +15 % | |
29 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København K — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København