Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Skalbakken 9, 2720 Vanløse · Maskinforarbejdning af metal
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1,5 | 1,1 | 1,3 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 6,3 % | 12,4 % | 2,4 % | 8,1 % | 2,4 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 159,4 % | 153 % | 94,3 % | 113,5 % | 108,8 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 32,1 % | 30,3 % | 24,3 % | 30,4 % | 31 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 19,7 % | 41 % | 9,8 % | 26,5 % | 7,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 2.444.087 kr. | 5.355.841 kr. | 3.392.473 kr. | 4.918.754 kr. | 3.286.487 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 32,1 % | 30,3 % | 24,3 % | 30,4 % | 31 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 67,9 % | 69,7 % | 75,7 % | 69,6 % | 69 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 18,8 % | 18 % | 11,3 % | 0,1 % | 5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 9.409.661 kr. i 2022 til 10.791.581 kr. i 2026 (+15 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 9.410 | 12.382 | 10.130 | 11.859 | 10.792 | −9 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 6.965.574 kr. i 2022 til 7.505.094 kr. i 2026 (+8 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 6.966 | 7.026 | 6.737 | 6.941 | 7.505 | +8 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 1.636.085 kr. i 2022 til 946.481 kr. i 2026 (−42 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.636 | 4.320 | 1.152 | 2.665 | 946 | −64 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.388.588 kr. i 2022 til 553.804 kr. i 2026 (−60 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.389 | 4.039 | 645 | 2.150 | 554 | −74 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 1.085.224 kr. i 2022 til 428.729 kr. i 2026 (−60 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.085 | 3.131 | 501 | 1.673 | 429 | −74 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 4.984 | 11.976 | 12.200 | 9.946 | 8.256 | −17 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 4.984 | 11.976 | 12.200 | 9.946 | 8.256 | −17 % | |
| Varebeholdninger | 3.804 | 4.261 | 4.012 | 3.639 | 3.575 | −2 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.430.691 kr. i 2022 til 438.303 kr. i 2026 (−69 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.431 | 1.559 | 1.068 | 7 | 438 | +6575 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 12.154 | 13.239 | 8.922 | 10.784 | 9.623 | −11 % | |
| Aktiver i alt | 17.138 | 25.215 | 21.122 | 20.731 | 17.879 | −14 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 5.504.579 kr. i 2022 til 5.538.648 kr. i 2026 (+1 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.505 | 7.636 | 5.137 | 6.310 | 5.539 | −12 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 3.749.463 kr. i 2022 til 3.039.776 kr. i 2026 (−19 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.749 | 8.343 | 6.155 | 4.475 | 3.040 | −32 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 7.624.465 kr. i 2022 til 8.842.065 kr. i 2026 (+16 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 7.624 | 8.655 | 9.463 | 9.498 | 8.842 | −7 % | |
| Passiver i alt | 17.138 | 25.215 | 21.122 | 20.731 | 17.879 | −14 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 13 kr. i 2022 til 14 kr. i 2026 (+8 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 13 | 13 | 14 | 13 | 14 | +8 % | |
17 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Vanløse — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København