Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Østre Stationsvej 32, 5000 Odense C · Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 2,6 | 2,3 | 1,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 4,4 % | 4,8 % | 2,9 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 711,4 % | 875,5 % | 9,6 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | — | 54,3 % | 59,3 % | 43,9 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 8,1 % | 8,1 % | 6,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 6.356.420 kr. | 5.425.106 kr. | 5.073.528 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 54,3 % | 59,3 % | 43,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 45,7 % | 40,7 % | 56,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 0,2 % | 0,1 % | 0 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 5.811.149 kr. i 2021 til 8.069.937 kr. i 2025 (+39 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.811 | 8.559 | 8.767 | 7.818 | 8.070 | +3 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 1.852.017 kr. i 2021 til 2.996.409 kr. i 2025 (+62 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.852 | 2.561 | 2.410 | 2.393 | 2.996 | +25 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 3.259.501 kr. i 2021 til 3.863.358 kr. i 2025 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.260 | 5.198 | 5.425 | 4.404 | 3.863 | −12 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 2.814.998 kr. i 2021 til 3.158.052 kr. i 2025 (+12 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.815 | 4.816 | 4.947 | 6.404 | 3.158 | −51 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 2.195.698 kr. i 2021 til 2.463.284 kr. i 2025 (+12 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.196 | 3.757 | 3.857 | 4.995 | 2.463 | −51 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 58.175 | 59.043 | 61.221 | 75.665 | 83.904 | +11 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 58.175 | 59.043 | 61.221 | 75.665 | 83.904 | +11 % | |
| Varebeholdninger | 74 | 71 | 53 | 45 | 55 | +20 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 7.500 kr. i 2021 til 2.000 kr. i 2025 (−73 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 8 | 7 | 6 | 2 | 2 | 0 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 25.502 | 26.568 | 26.689 | 28.265 | 588 | −98 % | |
| Aktiver i alt | 83.677 | 85.611 | 87.910 | 103.930 | 84.492 | −19 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 40.148.959 kr. i 2021 til 37.120.766 kr. i 2025 (−8 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 40.149 | 43.906 | 47.762 | 61.657 | 37.121 | −40 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 29.326.011 kr. i 2021 til 27.893.217 kr. i 2025 (−5 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 29.326 | 27.633 | 26.122 | 25.973 | 27.893 | +7 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 4.228.428 kr. i 2021 til 6.133.726 kr. i 2025 (+45 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.228 | 4.108 | 3.752 | 3.228 | 6.134 | +90 % | |
| Passiver i alt | 83.677 | 85.611 | 87.910 | 103.930 | 84.492 | −19 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 6 kr. i 2021 til 8 kr. i 2025 (+33 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 6 | 7 | 7 | 8 | 8 | 0 % | |
17 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Odense C — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Odense