God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Storbjergvej 2, 7650 Bøvlingbjerg · Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,3 | 1 | 1,1 | 1 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 13,8 % | -0,6 % | 2,1 % | -3,6 % | 3,2 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 116,8 % | 102,7 % | 179,8 % | 129 % | 163,9 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 45,2 % | 43,4 % | 47,9 % | 46,1 % | 49,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 30,5 % | -1,4 % | 4,3 % | -7,8 % | 6,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.417.093 kr. | 201.173 kr. | 468.705 kr. | 63.131 kr. | 562.802 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 45 % | 43,4 % | 47,9 % | 46,1 % | 49,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 54,8 % | 56,6 % | 52,1 % | 53,9 % | 50,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 87,2 % | 19,4 % | 60,8 % | 12,3 % | 22,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 5.417.781 kr. i 2021 til 5.590.769 kr. i 2025 (+3 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.418 | 5.075 | 5.517 | 4.871 | 5.591 | +15 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 4.000.688 kr. i 2021 til 5.027.967 kr. i 2025 (+26 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.001 | 4.873 | 4.994 | 4.808 | 5.028 | +5 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 1.179.487 kr. i 2021 til 365.423 kr. i 2025 (−69 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.179 | 9 | 293 | -93 | 365 | +494 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.157.913 kr. i 2021 til 211.467 kr. i 2025 (−82 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.158 | -43 | 162 | -234 | 211 | +190 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 903.187 kr. i 2021 til 164.695 kr. i 2025 (−82 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 903 | -34 | 109 | -183 | 165 | +190 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 5 | 0 | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 3.389 | 3.539 | 2.622 | 2.961 | 2.753 | −7 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 195 | 231 | 233 | 189 | 175 | −7 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 3.590 | 3.771 | 2.855 | 3.150 | 2.928 | −7 % | |
| Varebeholdninger | 633 | 1.268 | 1.334 | 1.470 | 1.385 | −6 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 2.209.035 kr. i 2021 til 302.535 kr. i 2025 (−86 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.209 | 343 | 825 | 185 | 303 | +63 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.960 | 1.812 | 2.440 | 1.945 | 2.179 | +12 % | |
| Aktiver i alt | 6.549 | 5.582 | 5.295 | 5.096 | 5.107 | +0 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 2.958.589 kr. i 2021 til 2.515.829 kr. i 2025 (−15 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.959 | 2.425 | 2.534 | 2.351 | 2.516 | +7 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 1.056.580 kr. i 2021 til 1.246.942 kr. i 2025 (+18 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.057 | 1.394 | 1.390 | 1.237 | 1.247 | +1 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 2.534.213 kr. i 2021 til 1.329.255 kr. i 2025 (−48 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.534 | 1.764 | 1.357 | 1.508 | 1.329 | −12 % | |
| Passiver i alt | 6.549 | 5.582 | 5.295 | 5.096 | 5.107 | +0 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 12 kr. i 2021 til 13 kr. i 2025 (+8 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 12 | 14 | 15 | 13 | 13 | 0 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Bøvlingbjerg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Lemvig